Manisa CHP'li Baykal: "Evet Çıkarsa Ortalık Karışır"

Manisa CHP'li Baykal: "Evet Çıkarsa Ortalık Karışır"

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

CHP'li Baykal: "Evet çıkarsa ortalık karışır"MANİSA'da CHP'nin düzenlediği 'hayır' mitingine katılan CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Manisalılara seslendi.

CHP'li Baykal: "Evet çıkarsa ortalık karışır"

MANİSA'da CHP'nin düzenlediği 'hayır' mitingine katılan CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Manisalılara seslendi. Baykal, "Korku yaratmaya çalışıyorlar. İşte 'hayır çıkarsa ortalık karışır, kargaşa olur' falan. Ben tam tersini söylüyorum. Evet çıkarsa ortalık karışır" dedi.

CHP eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Manisa'daki hayır mitinginde Manisalılarla buluştu. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'ndaki mitinge katılan Manisalılar ellerinde Türk bayrakları ile Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa Milletvekilleri Tur Yıldız Biçer, Mazlum Nurlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu coşkuyla karşıladı. Mitinge gelen vatandaşlar ellerinde 'hayır' yazılı pankartları taşıdı ve İzmir Marşı'nı söyledi.

"KİTAPTA DA YERİ YOK"

Mitingde konuşan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 16 Nisan'daki Anayasa referandumunda Manisalılardan 'hayır' oyu istedi. Kalabalığa seslenen Baykal, çözüm süreci ve FETÖ darbesi üzerinden AK Parti'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi. Baykal, "Böyle bir anayasa dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Hiçbirinin anayasası böyle değil. Kitapta yeri var mı bu anayasanın? Kitapta da yeri yok. Yani kitaptan Anayasa kitabını anlıyorsan aç, başka kitabı anlıyorsan onu da aç. Var mı böyle bir olay? Yok, Bu tek adamın anayasasıdır. Bunu biz söyledikçe Cumhurbaşkanı kızıyor. Buna Meclis Anayasası diyemeyiz. Kimse ona ne yapıyorsun diyemez. Böyle bir şey yok. Bakanlar Kurulu ve Başbakan kalkıyor. Gel diyor bakan oluyor, git diyor bakan olmaktan çıkıyor. Senin bir hesabın var da Allah'ın da bir hesabı var. Bunlar çok riskli işler. Milletten egemenliği alacaksın başkana vereceksin. Olmaz, olmamalı. İnsan beşer şaşar. Hatasız kul olmaz demiş Orhan baba. Böyle bu işler hata olur" dedi.

"ORTADOĞU MAHALLİ LİGİNE DÜŞERİZ"

Yeni anayasayı frensiz arabaya benzeten Baykal, "Fren de yok, stepnesi de yok arabanın. Lastik patladı mı bitti. Anayasalar medeniyet tercihidir. Medeniyet anlayışını ne olmak istediğini söylersin. 1921'den bu yana milletin egemenliği lafı bizi uçurdu. Türkiye dünya liginde oynayan bir ülke haline geldi. Herkes hayranlıkla baktı. Bu anayasa çıkarsa biz dünya liginden bölgesel lige düşeceğiz. Dünyada bir dünya ligi var, insan haklarının güvencede olduğu ülkeler, iş başındakinin dediğim dedik çaldığım düdük diyemediği ülkeler. Onlar birinci lig, biz onların içindeydik. Şunu söyleyeyim bu çıkarsa biz Ortadoğu mahalli ligine düşeriz. Biz dünya liginde oynamak istiyoruz. Bir arkadaş diyor ki 80 milyona sen bir kenara çekildi. Senin her dediğin olmasın arkadaş. 80 milyonun dediği olsun" diye konuştu.

"BİLMİYORSAN ÇEKİL KENARA"

15 yılda AK Parti iktidarının başarılı olmadığını, PKK terörünü sonlandırmak için başlatılan çözüm sürecinin başarısızlığını ve FETÖ 15 Temmuz darbesinin yaşanmasından dolayı AK Parti'yi eleştiren Baykal, "Bir karar aldırtıyorsun, aaa bilemedim. ya sen bilemedim demek için mi oradasın? Bil arkadaş bil. Bilmiyorsan çekil kenara bilen gelsin" dedi.

OYUNU AÇIKLAYAN BÜROKRATLARA ELEŞTİRİ

Baykal, konuşmasında anayasa referandumunda bazı kaymakamların, savcıların ve idarecilerin 'evet' oyu vereceğine yönelik açıklamalarına sert çıktı. Baykal, "Şimdi bir kampanya yapıyorlar, rektör çıkıyor 'ben evet oyu vereceğim' diyor. Rektör bey sana soran mı oldu? Nereden çıktı. Evet dersin, hayır dersin. Ne bu telaş, ne bu acele. Neyin peşindesin sen? Kaymakam çıkıyor 'ben evet vereceğim' diyor. Kime müracaat yapıyorsun? Rektör için evet diyeceğini peşin peşin açıklamak beni YÖK'e al demek mi? Benim memleketten Antalya'dan bir savcı çıktı. 'Ben evet vereceğim'. Bir sen eksiktin savcı bey. Savcısı, kaymakamı, rektörü evet diyor, Cumhurbaşkanı, Başbakanı, bürokrasi evet diyor. Millet hayır diyor. Yürek işi hayır demek" diye konuştu.

"TÜRKİYE ALLAK BULLAK OLACAK"

Hayır oyu verenlerin terörist olduğuna dair açıklamalara da sert tepki gösteren Baykal, "Hayır çıkarsa ne olacak, millet devletin önüne gidip diz mi çökecek? Eğer 16 Nisan'da milletimiz hayırı dalgalandırırsa bu evet diyeceğini açıklayan kaymakamlar, rektörler, savcılar var ya hepsi tıpış tıpış milletin önüne gelecek ve milletin önünde diz çökecek. Korku yaratmaya çalışıyorlar. İşte 'hayır çıkarsa ortalık karışır, kargaşa olur' falan. Ben tam tersini söylüyorum. Evet çıkarsa ortalık karışır. Niye karışır biliyor musunuz? 7 bin tane kanun çıkacak. Anayasa değişikliği, tüzük, kanun değişikliği, Türkiye allak bullak olacak. Kimse yarınından emin olamayacak. Evet çıkarsa herkesin fark etmediğin Cumhurbaşkanı'na verilen yetkilerden birisi eyalet kurma yetkisi. Eyalet kurma yetkisi bu anayasa ile Cumhurbaşkanı'na veriliyor. 18 madde üzerinden sadece 60-70 tane torba madde değişiyor. Onların bir kısmı önemsiz. Ama içlerinde gizlenmiş maddeler var. Eyalet kurma yetkisi sadece meclisin tekelinde olmaktan çıkıyor, Cumhurbaşkanı'nın yetkisi içine giriyor. Evet diyenler Cumhurbaşkanı'nın eline eyalet anahtarı verecek" dedi. Baykal konuşmasının ardından kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Manisa CHP'li Baykal: 'Evet Çıkarsa Ortalık Karışır'
Manisa CHP'li Baykal: 'Evet Çıkarsa Ortalık Karışır'
Manisa CHP'li Baykal: 'Evet Çıkarsa Ortalık Karışır'

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title