Mandalina Bahçeleri Korunacak
Haberler » Güncel » Mandalina Bahçeleri Korunacak - Haber

Mandalina Bahçeleri Korunacak

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Bitez Beldesi'nin CHP'li Belediye Başkanı İbrahim Çömez, mandalina bahçelerinin bulunduğu bölgeleri özel koruma alanı ilan ederek yapılaşmayı minimuma indireceklerini söyledi.10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, Bodrumlu basın mensuplarıyla İskele Kafeterya'daki kahvaltıda biraraya gelen Başkan Çömez, Bitez'de 13-14 ocak günlerinde düzenlenecek 'Mandalina Festivali'yle ilgili bilgiler de verdi.

Mandalina Bahçeleri Korunacak

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Bitez Beldesi'nin CHP'li Belediye Başkanı İbrahim Çömez, mandalina bahçelerinin bulunduğu bölgeleri özel koruma alanı ilan ederek yapılaşmayı minimuma indireceklerini söyledi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, Bodrumlu basın mensuplarıyla İskele Kafeterya'daki kahvaltıda biraraya gelen Başkan Çömez, Bitez'de 13-14 ocak günlerinde düzenlenecek 'Mandalina Festivali'yle ilgili bilgiler de verdi. Mandalinayı korumak ve yaşatmak için büyük çaba harcadıklarını belirten Çömez, 'Mandalina bahçelerimiz son 30 yıl içinde yüzde 30 oranında azaldı. Bodrum mandalinası değerinden çok ucuza satılmaya dolayısıyla üretici de zarar etmeye başladı. Mandalina bahçelerinin bulunduğu bölgeleri özel koruma alanı ilan ederek yapılaşmayı minimuma indireceğiz. İtaya ve İspanya'da olduğu gibi bahçeleri ekoturizme kazandıracağız. Birlik oluşturarak mandalina üreticisini destekleyip, ürünü daha iyi fiyata satmasını sağlayacağızö dedi.

'Mandalina Festivali'nin 13 Ocak Cuma günü saat 14.00'de festival yürüyüşü ve kokteylle balayacağını söyleyen Çömez 14 Ocak Cumartesi günü de mandalina yarışmaları düzenleneceğini, develerle eskiden yapılan ticaretin canlandırılacağını, ve İskele Meydanı'nda parasız mandalina dağıtılacağını belirtti.

Kaynak: DHA