Manavgat'tan Kerbela Şehitlerine Dua

Manavgat'tan Kerbela Şehitlerine Dua

Antalya'nın Manavgat İlçesinde Yaşayan Aleviler, Aşure Günü'nde Kardeşliğin, Can Olmanın Bir Dünya Dileğinde Bulundu.

Manavgat'tan Kerbela Şehitlerine Dua
29.12.2009 19:17 | Son Güncelleme: 29.12.2009 19:17

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşayan Aleviler, Aşure Günü'nde bir araya gelerek kardeşliğin, can olmanın, dostluğun ve sevginin hakim olduğu bir dünya dileğinde bulundu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Kültür Dernekleri Manavgat Şubesi'nin düzenlediği Aşure Günü'nde buluşan Aleviler, aşure dağıtımı öncesi Kerbela şehitlerine dua okudu.

Alevi dedesi İsmail Acar'ın yaptığı duanın ardından aşure dağıtımına başlandı. Aşure Günü'ne katılanlara bir konuşma yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Manavgat Şube Başkanı Ayten Sevinç, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in torunu Hz. Hüseyin'i, Kerbela'da şahadete erişinin bin 329'uncu yılında rahmetle andıklarını ifade etti.

Ayten Sevinç, Hz. Hüseyin ve taraftarlarını Kerbela'da şehit eden Emevi Halifesi 1. Yezid ve ordusunu, yaptıkları insanlık dışı katliamdan ötürü lanetlediklerini kaydetti. Sevinç, "Kerbela'da yüreğimiz yandı. Hz. Ali efendimizin sevgili oğlu ve sevenleri hunharca katledildi. Hz. Hüseyin Yezid'in zulmüne boyun eğmediği için şehit edildi. Kerbela'da yitirdiğimiz canlarımızı rahmetle anıyoruz. Allah mekanlarını cennet etsin. Dünün Yezid'i Kerbela'da Hz. Hüseyin Efendimize kıydı. Günümüzün Yezidleri ise Sivas'ta, Çorum'da ve Kahramanmaraş'ta binlerce canlara kıydı. Bunun için Muharrem ayında matemimiz büyük. Lütfen konuşma bittikten sonra alkışlama yapmayalım." diye konuştu.

Aşure dağıtımın ardından, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Semah Ekibi, semah gösterisi yaptı. (CİHAN)

Kaynak: CHA

title