Manavgat'ta Öğrenciler Metef Fuarıyla El Meği Göz Nuru 967 Eseri Görücüye Çıkardı

Manavgat'ta Öğrenciler Metef Fuarıyla El Meği Göz Nuru 967 Eseri Görücüye Çıkardı

Antalya'nın Manavgat İlçesinde Bu Yıl Dokuzuncusu Düzenlenen Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı(metef)'nda, Sektör Temsilcileriyle Öğrenciler Biraraya Gelerek Meslek ve Tekniki Eğitimin Ara Elaman Açığını Gidermedeki Önemine Dikkat Çekildi.

Manavgat'ta Öğrenciler Metef Fuarıyla El Meği Göz Nuru 967 Eseri Görücüye Çıkardı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı(METEF)'nda, sektör temsilcileriyle öğrenciler biraraya gelerek meslek ve tekniki eğitimin ara elaman açığını gidermedeki önemine dikkat çekildi.

İlçede Manavgat Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde yapılan METEF Fuarı, Çağlayan İlköğretim Okulu bahçesinde yapılan halk oyunları gösterisinin ardından törenle açıldı. 7 okulun ve Manavgat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü (MHEM)'nün 967 el emeği göz nuru eserinin bulunduğu fuar 2 gün açık kalacak.

METEF fuarlarıyla toplumunun dikkatini mesleki ve teknik eğitime çekmek olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, Manavgat'ta hedeflerinin mesleki ve teknik eğitim seviyesini yüzde 30'dan yüzde 70'e çıkarmak olduğunu ifade etti. Bu tür etkinliklerle 9'ncu sınıfı bitiren ve 10'ncu sınıfa geçmeyi hak eden öğrencileri meslek okullarını cazip hale getirdiklerini belirten Abdullah Bilge, sektör temsilcileri ve öğrencileri buluşturarak kalifiye elaman açığının giderilmesinde yardımcı olduklarını ifade etti. Bilge, "Yaşadığımız yüzyılda teknoloji ve buna bağlı olarak da endüstri, toplum kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Ülkelerin kalkınmış düzeyini belirlemede teknoloji doğru ve zamanında kullanmak en önemli unsur haline gelmiştir. Bu tür etkinliklerle mesleki ve teknik eğitime ilgi olursa turizm, ticaret ve sanayi sektöründe ara elaman açığı olmaz. Piyasanın canlı tutulması sertifikalı, belgeli, profesyonel ve işinin ehli kişiler çoğunluğuyla olur. En önemlisi de sektör canlı tutularak işsizliğin önüne geçilmiş olacaktır" diye konuştu.

Çağlayan İlköğretim Okulu'nda yapılan METEF'in açılış törenine Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, Şube Müdürleri Cavit Metin, Ömer Ünlü, Fuat Polat, MHEM Müdürü Atila Çetin, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Torun, okul müdürleri,turizmciler, iş adamları ve kalabalık halk topluluğu katıldı.

Kaynak: CHA