Manavgat Oymapınar Beldesi'nde Sahil Entegrasyon Projesi Meyvesini Vermeye Başladı

Manavgat Oymapınar Beldesi'nde Sahil Entegrasyon Projesi Meyvesini Vermeye Başladı

Sağlık, Çevre ve Orman ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Bir Yıl Önce Antalya'nın Manavgat İlçesi Oymapınar Beldesi'nde Başlattığı Sahil Entegrasyon Projesi (Sep) 20 Nisan'da Turizm Sezonunun Başlamasıyla Birlikte Meyvelerini Vermeye Başladı.

Manavgat Oymapınar Beldesi'nde Sahil Entegrasyon Projesi Meyvesini Vermeye Başladı

Sağlık, Çevre ve Orman ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bir yıl önce Antalya'nın Manavgat ilçesi Oymapınar Beldesi'nde başlattığı Sahil Entegrasyon Projesi (SEP) 20 Nisan'da turizm sezonunun başlamasıyla birlikte meyvelerini vermeye başladı.

Oymapınar Belediye Başkanı Mehmet Bozkurt, açıklamasında, 2008 yılında 200 bin eko, golf, trekking (doğa yürüyüşü), jeep safari, çiftlik evi ve dağ bisikleti tutkunlarını Naturel Park'ta ağırlamayı hedeflediklerini belirtti.

Başkan Mehmet Bozkurt, beldelerinde uygulamaya konan SEP'yle arkeoloji, güneş, kum ve deniz turizmine alternatif sunduklarını söyledi. 15 gündür beldelerindeki Naturel Park'taki doğa yürüyüşü, dağa bisikleti ve jeep safari turlarına Rus, Orta Avrupa, İskandinav, Baltık ülkeleri, Belçikalı, Hollandalı, Japon, Çek Cumhuriyeti, Slovenyalı, Hırvatistanlı, İngiliz ve Fransız turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Bozkurt, beldelerinin dünyada eko turizminde marka haline gelmesi ve tanınması için Avrupa Birliği ülkelerinden bir şehirle kardeş şehir olmayı hedeflediklerini söyledi.

Devlet Su İşleri (DSİ) ve Oymapınar Belediyesi'nin birlikte yapacağı Oymapınar Barajı Göl Suyu Taşkını Islah Projesi'yle 271 dönüm alana dolgu yapılarak dünyanın en büyük sağlık parkını beldelerine yapacaklarını ifade eden Bozkurt, dağ bisikleti sporunun beldelerinde cazip hale gelmesi için Uluslararası Bisiklet Federasyonu (UCI) ile Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF)'nun koordine içinde olacaklarını söyledi.

Bozkurt, "Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte Oymapınar'da doğa yürüyüşleri, dağa bisikleti ve jeep safari turları hız kazandı. Sağlık Bakanlığı'ndan alacağımız destekle beldemizi sağlık turizminde de cazip hale getirmek istiyoruz. Bunun yanı sıra Çiftlik ve Yörük Evi Projeleri'ni hayata geçirerek eko turizmini geniş alana yayarak belde halkını da dahil etmek istiyoruz. 15 günlük eko turizmi hareketliliğinin sezonun iyi geçeceğinin göstergesidir" diye konuştu.

Oymapınar beldesine günlük jeep safari turları yaptıklarını belirten TUI Turizm Seyahat Acentesi Turist Rehberi Servet Fakı da bölgede sezon başında doğa yürüyüşü ve jeep safari turlarına ilgi gösteren turistlerin büyük çoğunluğunu Orta Avrupa (Almanya, İsviçre, Avusturya) ile Hollandalılar, Belçikalılar, İngilizler ve Fransızların oluşturduğunu söyledi. Jeep safarini turuna çıkardıkları turistlere Oymapınar'da bot turu da yaptırdıklarını ifade eden Fakı, eko turizmi tutkunu turistlerin entelektüel paralı, doğayla iç içe yaşamayı seven insanlar olduğunu ifade etti. Rezervasyona göre, günlük 40 ile 50 eko turizmi tutkununu safariye çıkardıkları aktaran Fakı, bu rakamın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yüzde 100 artış göstereceğine inandıklarını kaydetti.