Haberler » Spor » Manavgat Oryantiring Yarışı Sorgun Etabı Birincileri Norveçli Sporcular Oldu - Spor

Manavgat Oryantiring Yarışı Sorgun Etabı Birincileri Norveçli Sporcular Oldu

Uluslararası Manavgat Oryantiring (Koşarak Yön Bulma) Yarışı'nda Genç Erkelerde İlk Üçe Gire Sporcular Norveçliler Oldu.

Manavgat Oryantiring Yarışı Sorgun Etabı Birincileri Norveçli Sporcular Oldu

Uluslararası Manavgat Oryantiring (koşarak yön bulma) Yarışı'nda genç erkelerde ilk üçe gire sporcular Norveçliler oldu.


Türkiye Oryantiring Federasyonu (TOF) ve Manavgat Kaymakamlığı koordinasyonunda 25 Şubat'ta Titreyengöl'de başlayan Uluslararası Manavgat Oryantiring Yarışı Sorgun Çamlığı'nda yapılan yön arama ile sonra erdi.


Yarışma sonucunda 3 Norveçli sporcudan Audun Weltzien birinci, Jens Torbjorn Sagberg ikinci ve Bjorndanielsen Ekeber üçüncü oldu.


Büyük bayanlarda ise birinciliği Norveçli İda Arnesen Tiltnes kazandı. Büyük erkek ve bayan kategorisinde yarışmada birinci gelen sporculara bir hafta, ikinci ve üçüncü gelenler 5 gün Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği (TİSOYAB) tarafından tatil yapma hakkı kazandı. 4 gün süren ve Titreyengöl, Side, Oymapınar ve Sorgun etaplarında yapılan yarışlara 11 ülkeden 34 yabancı ile 700 sporcu katıldı.


Sorgun Çamlığı etabı sonrası Halk Plajı'nda yapılan törenle sorculara madalyaları hediye kartları verildi. Dereceye giren sporculara madalyalarını Manavgat Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu, Belediye Başkanı Şükrü Sözen, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Enver Özkal, İlçe Gençlik ve Müdürü Ahmet Başoğlu, TOF Başkanı Mehmet Genç, Manavgat Emniyet Müdürü Alper Tunga Gündoğmuş, Belçika Oryantiring Federasyonu Başkanı Mark Van Bruggen ve TİSOYAB Başkanı Ali Keleş verdi.


TOF Başkanı Mehmet Genç, törende yaptığı konuşmada, Manavgat'ın koşarak yön bulma sporunda dünyanın sayılı etaplarına sahip olduğunu söyledi.


Oryantiring sporunun dünyada etkili olduğu ülkelerin başında Norveç, İsveç, Danimarka, İzlanda ve Finlandiya geldiğini belirten Genç, Türkiye'de yön bulma sporunun son 5 yılda çok iyi seviyeye geldiğini kaydetti.


Genç, "4 gün süren yarışlara 11 ülkeden 34 yabancı ve 700 yerli sporcu katıldı. Başlangıç için iyi bir gelişme. İlk etapta hedefimiz İspanya gibi 3 bin kişiyle yapma. İskandinav ülkeleri bu sporu her yıl 20 bin sporcuyla yapıyor. Gelecek yıl Manavgat'ta bu rakamı İspanya seviyesine çekeceğimize inanıyorum. Çünkü çok güzel parkur alanlarımız var. Kışın Manavgat'ta yazın Karadeniz bölgesinde oryantiringi cazip hale getireceğiz. İskandinav ülkelerinde hava sıcaklığı eksilerde seyir takip ederken Norveç ve İsveçli sporcular Manavgat'ta güneşli havada yönlerini aradı." diye konuştu.


Manavgat Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu da oryantiring sporuyla Manavgat'ın dünya gündemine taşımasında katkı sağladığı için TOF'na teşekkür ettiklerini dile getirdi.


Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise bu tür uluslararası yarışmaların Manavgat'ın yurt dışında tanınmasına büyük katkı sağlayacağına inandıklarını belirtti.


Sözen, bu tur organizasyonların ilçede alternatif turizm alanlarının oluşmasına öncülük etmiş olacağını dile getirdi.


Öte yandan, yarışma sonu bazı sporcular hava güneşli olunca denizi girdi. Alman ve İskandinav ülke sporcuları ise kumsalda oturarak güneşlenmeyi tercih etti.


(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler