Manavgat Ilıca, Macaristan Balatonfüredi ve Makedonya'nın Ustrumca Belediyesi Arasında İş Birliği

Manavgat Ilıca, Macaristan Balatonfüredi ve Makedonya'nın Ustrumca Belediyesi Arasında İş Birliği

Antalya'nın Manavgat İlçesi Ilıca Belediyesi ile Macaristan Balatonfüredi ve Makedonya'nın Ustrumca Belediyesi Her Alanda İş Birliği Yapacak.

Manavgat Ilıca, Macaristan Balatonfüredi ve Makedonya'nın Ustrumca Belediyesi Arasında İş Birliği

Antalya'nın Manavgat ilçesi Ilıca Belediyesi ile Macaristan Balatonfüredi ve Makedonya'nın Ustrumca Belediyesi her alanda iş birliği yapacak. Macaristan Balatonfüredi Belediye Başkanı Michael Velky, Makedonya Ustrumca Belediye Başkanı Zoran Zaev ve 17 belediye görevlisi ve yöneticisi Avrupa Birliği(AB) Standartlarında Belediyecilik Hedefli Ortak Girişimler Projesi çerçevesinde bir araya geldi.

Konuk belediye başkanları heyetini çiçeklerle karşılayan Ilıca Belediye Başkanı Rafet Ünal, 3 belediyenin ortak hedef çalışmasının, Türkiye ve AB Arasında Sivil Toplum Diyaloğunu Geliştirme Hibe Projesi'ni hayata geçirme olduğunu söyledi. Ortak girişim çalışmalarıyla Ustrumca ve Balatonfüredi belediyecilik hizmetleri tecrübesinden en iyi şekilde yararlanacaklarını belirten Ünal, kardeş belediyelerine de Ilıca (Side destinasyon bölgesinin) turizm birikimlerinin aktaracaklarını ifade etti.

Ünal, kurulan sivil diyalog ile belediyeler arasında 'Belediye Hizmetleri' başlığı altında turizm ve tanıtım, sosyal hizmetler ve ticaret, ticaret ve ekonominin geliştirilmesi, etkin belediyecilik, demokrasi, çoğulcu katılım ve şeffaflığı hayata geçireceklerini kaydetti. Ünal, "Kardeş belediyelerimizin destekleriyle bölgemizde sürdürülebilir turizmi ileri noktaya taşımak istiyoruz. Bölgemizde alternatif turizm çeşitliliğinin sağlanması ve buna bağlı olarak kültür, doğa ve inanç turizminin yaygınlaşmasını hedefliyoruz. Ortak girişim hedefimizin temeli, halkın yönetime katılarak belediyecilik hizmetlerinin birlikte kaliteli ve nitelikli yapmak ve kadınlarımıza fırsat eşitliği sağlanarak, kadınların ekonomik hayatta var olması." diye konuştu.

Ilıca'nın turizm tecrübesinden her zaman yararlanacaklarını belirten Ustrumca Belediye Başkanı Zoran Zaev de yapacakları iş birliğiyle birlikte 3 belediyenin AB vizyonuna uygun bir belediyecilik hizmeti sunacaklarını ifade etti. Manavgat'ın, başta Side Antik Kent olmak üzere Manavgat Şelalesi, Ilıca tarihi evleri, Selge, Köprülü Kanyon ve Oymapınar'ın yılın 12 ayı her türlü turizm yapımına elverişli olduğunu belirten Zaev, Balkanlarda ve Avrupa ülkelerinde yapacakları tanıtım çalışmasıyla bölgede kışın otellerin açık kalmasını sağlayacaklarını söyledi. Zaev, "Sorunların çözümünde güç birliği yapma taraftarıyız. Kardeş belediyemiz Ilıca'da kışın otellerin açık kalabilmesi için her türlü desteği vermeye hazırız. Bazı otellerin, kışın yaşlı ve özürlü turistlere göre dizayn edilmesi taraftarıyım." diye konuştu.

Balatonfüredi Belediye Başkanı Michaeil Velky ise ülkelerine dönünde Macar turistlerin tatillerini Türkiye'de yapmaları için acil inanç, kültür, arkeoloji, tarih ve eko turizmi üzerine çalışma yapacaklarını dile getirdi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA