Maltepe Üniversitesi Akademik Yıl Açılışı... -Üniversite Kurucusu Hüseyin Şimşek: -"sokakta 1 Milyon 300 Bin Gencimiz Var. Onların Eğitim Hakkı Gasp Edilerek Sokağa İtilmişlerdir"

Maltepe Üniversitesi Akademik Yıl Açılışı... -Üniversite Kurucusu Hüseyin Şimşek: -"sokakta 1 Milyon 300 Bin Gencimiz Var. Onların Eğitim Hakkı Gasp Edilerek Sokağa İtilmişlerdir"

Maltepe Üniversitesi Kurucusu ve İstanbul Marmara Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek, "Sokakta 1 Milyon 300 Bin Gencimiz Var. Onların Eğitim Hakkı Gasp Edilerek Sokağa İtilmişlerdir" Dedi.

Maltepe Üniversitesi Akademik Yıl Açılışı... -Üniversite Kurucusu Hüseyin Şimşek: -

Maltepe Üniversitesi Kurucusu ve İstanbul Marmara Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek, ''Sokakta 1 milyon 300 bin gencimiz var. Onların eğitim hakkı gasp edilerek sokağa itilmişlerdir'' dedi.

Üniversitenin Başıbüyük'teki Marmara Eğitim Köyü Yerleşkesi'nde düzenlenen törende konuşan Şimşek, anaokulundan üniversiteye kadar eğitim kurumlarının bir arada olduğu Marmara Eğitim Köyü'nde 8 fakültede 650'si burslu 3 bin öğrencinin, ilk ve orta öğretim bölümlerinde ise 1200 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

Maltepe Üniversitesinin 1997 yılında kurulduğunu ve 10. yıldaki hedeflerinin tüm yapılaşmasını tamamlayıp 3 bin 500'ü burslu 10 bin öğrenciye eğitim hizmeti vermek olduğunu hatırlatan Şimşek, ancak elde olmayan nedenlerden dolayı eğitim köyünün ancak yüzde 50'sini tamamlayabildiklerini belirtti.

Bu hedefe ulaştıklarında dünyanın seçkin eğitim kurumlarından biri olacaklarını bildiren Şimşek, bunun için çok çalıştıklarını kaydederek, ''Japonya gibi gelişmiş bir ülkede insanlar 18 saat çalışıyorsa, bizim gibi kalkınmakta olan ülkede insanların 8 saat çalışma ve uzun süre tatil yapma lüksü olamaz, olmamalıdır'' dedi.

Üniversitelere öğrenci yerleştirme sistemini de eleştiren Şimşek, şöyle konuştu:

''Sokakta 1 milyon 300 bin gencimiz var. Onların eğitim hakkı gasp edilerek sokağa itilmişlerdir. Eğitim kutsal insani bir haktır. Bu gasp edilmektedir. Üniversite kapısında bekleyen bu gençlerimizin sorununun çözümünde merkezi sınav yerine, her üniversitenin kendi sınavını yaparak öğrencisini alması önemli ölçüde etkili olacaktır.''-''DENETLEME YIKICI DEĞİL, YAPICI OLMALI''-Devletin üniversitelere güvenmesi gerektiğini ifade eden Şimşek, ' 'Türkiye'nin özel üniversitelere ihtiyacı var. Kızıl Çin'de bile 600 özel üniversite var. Biz Kızıl Çin'den daha mı kızılız? Vakıf üniversitelerini daha doğarken öldürmenin hesabını yapıyoruz. Vakıf üniversiteleri için 'hami üniversite' şartı var. Devlet üniversiteleri denetler ama denetleme yıkıcı değil, yapıcı olmalı'' dedi.

Konuşmasında gençlere de seslenen ve üniversitelerin demokrasinin gelişimine katkı sağladığını, kişinin iradesini güçlendirdiğini anlatan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İnsan ne istediğini bilmeli ve bunu açıkça söylemelidir. Mesela, 'Amerika'nın İran'a saldırma hazırlığına ne diyorsunuz' diye sorulduğunda 'fark etmez' mi diyeceğiz? Oysa yalnız devlet olarak değil, millet olarak da bölgemizde ve dünyada barıştan yana olmak ve emperyalizmin saldırgan tutumuna karşı çıkmak gibi bir sorumluluğumuz var. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in vurguladığı 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' ilkesini hiç unutmayın ve bu konuda duyarlı olun.''-REKTÖR RAZBONYALI-Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Razbonyalı da, ortaöğretimin lise ağırlıklı yapılanması ve eğitime yeterli kaynak aktarılmaması nedeniyle sorunlar yaşandığını ve sorunların bedelinin en ağırını ÖSS nedeniyle gençlerin ve velilerin çektiğini söyledi.

Prof. Dr. Razbonyalı, bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla yaklaşık 1000 öğrencinin devlet üniversitelerindeki mali şartlarla Maltepe Üniversitesine sınavsız giriş yaparak meslek eğitimi aldığını ifade etti.

Prof. Dr. Razbonyalı, bu akademik yılda ''Avrupa Birliği ve Türkiye'', ''Orta Doğu Sorunları'' ile ''Eğitim Sorunları Kurultayı'' sempozyumlarıyla 3 önemli konuyu tartışmaya açacaklarını bildirdi.

25 vakıf üniversitesinde 2 milyona yakın gencin sadece yüzde 3'ünün eğitim gördüğünü ve bu oranın Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırılamayacak kadar düşük olduğunu anlatan Prof. Dr. Razbonyalı, ''Türk yüksek öğretiminde önemli bir olgu olan vakıf üniversiteleri 'özel üniversite' olarak yorumlanmakta ve devlet üniversitelerini zarara sokmakla suçlanmaktadır. Karşıt olanların aksine yüksek öğrenim kurumlarının eğitim kalitesini yükseltmek için vakıf üniversitelerinin sayıları ve kontenjanlarını artırılarak gelişmiş ülkeler düzeyine getirmeliyiz'' diye konuştu.

Maltepe Üniversitesinde gençleri 21. yüzyılın niteliklerine sahip bireyler olarak yetiştirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Razbonyalı, ''Maltepe Üniversitesi Atatürkçü, laik, çağdaş, demokratik ve cumhuriyetçi bir çizgide yer almıştır'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, törende daha sonra, geçen eğitim-öğretim döneminde ilk 3 dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Tören, programının sunuculuğunu yapan Mütevelli Heyeti üyesi Metin Gökyokuş'un ''Vatan'' konulu şiir derlemesini okuması ve 10. Yıl Marşı'nın söylenmesiyle sona erdi.