'Maliye ve Para Politikaları İhtiyatlı Uygulanacak'

'Maliye ve Para Politikaları İhtiyatlı Uygulanacak'

Türkiye'nin, İhracattaki Yüksek Performansa Karşın Enerji İthalatının İlk 3 Ayda Yüzde 56,9 Oranında Artması Nedeniyle Cari İşlemler Açığının Olumsuz Etkilendiği Bildirildi.

'Maliye ve Para Politikaları İhtiyatlı Uygulanacak'

Türkiye'nin, ihracattaki yüksek performansa karşın enerji ithalatının ilk 3 ayda yüzde 56,9 oranında artması nedeniyle cari işlemler açığının olumsuz etkilendiği bildirildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in başkanlığında bugün gerçekleşen Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'nın ardından Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, uluslararası piyasalarda enerjinin yanısıra, temel gıda ürünleri fiyatlarının da yüksek oranda artmasının, enflasyonu olumsuz yönde etkilediği vurgulandı.

Açıklamaya göre, gelecek dönemde genel olarak tüm dünyada görülen enflasyonist baskıları en aza indirmek amacıyla maliye ve para politikaları koordineli ve ihtiyatlı bir biçimde uygulanacak, enerji ve gıda konusunda bölgesel olanak ve kaynakların kullanımı hızlandırılacak, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin uygulanması, bölgesel ekonomik kalkınma ve toplumsal gelişmenin hızlandırılması sağlanacak.

Kaynak: AA