Maliye Bakanı Unakıtan'dan Gündeme İlişkin Açıklamalar

Maliye Bakanı Unakıtan'dan Gündeme İlişkin Açıklamalar

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Erken Seçim Olup Olmayacağına, Partinin Yetkili Kurullarının Karar Vereceğini Söyledi.

Maliye Bakanı Unakıtan'dan Gündeme İlişkin Açıklamalar

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, erken seçim olup olmayacağına, partinin yetkili kurullarının karar vereceğini söyledi.

Bakan Unakıtan, Edirne Canlı Hayvan Borsası yeni tesisleri ile Edirne Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisleri'nin temel atma törenine katıldı. Edirne'de, Edirne Ticaret Borsası Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yardımcı'yı makamında ziyaret eden Bakan Unakıtan, burada bir gazetecinin, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından genel seçimlerin 2 ay öne çekilmesi yönünde bir görüşünün olduğunu belirterek, bu konudaki değerlendirmesini sordu. Unakıtan, erken seçim olup olmayacağı konusunda partinin yetkili organlarının karar vereceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Şu anda alınmış böyle bir karar yok. Ama ileride ne olur onu da bilemiyorum. Bekleyin bakalım. Cumhurbaşkanlığı seçimi geldi. O da gelir. Bu ülke nice seçimler gördü. Bunlar da olur biter. Mühim olan Türk milletinin refah seviyesini yükseltmektir. Türk milletini çağdaş seviyeye getirmek, gelir seviyesi ve gayri safi milli hasılayı arttırmak fevkalade önemlidir''.

Bir gazetecinin, Maliye Bakanlığı'nın yeşil kartlara ilişkin başlattığı çalışmayla ilgili sorusu üzerine Unakıtan, "Bu konuda Ankara'da pilot çalışmalar yaptık ve yeşil kartların bazı kişiler tarafından hakkı olmadan alındığını gördük. Bu çalışmalar birçok ilde sürdürülüyor. Henüz incelemeleri bitirmedik. Tüm hızıyla çalışmalar devam ediyor'' dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Barzani'nin açıklamalarından sonra Habur Sınır Kapısı'nın kapatılıp ekonomik yaptırımlar uygulanacağı yönündeki soruya şöyle cevap verdi:

"Türkiye'nin güvenliği ve diğer konular söz konusu olduğunda ekonomi ikinci plana geçer. Ona da karar verecek olan hükümettir. Bu konuda hükümette ne karar alacak, ben maliye Bakanı olarakda bilmiyorum. O bakımdan her şeyin hesabı açık. O konudaki ilgili Bakanımız Kürşad Bey'dir. Kürşad Bey de o konuda konuşur".

(İA-ED-ÖK-Y)

Kaynak: İHA