Maliye Bakanı Unakıtan'dan Açıklama
Haberler » Politika » Haber

Maliye Bakanı Unakıtan'dan Açıklama

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Özel Tüketim Vergisi(ötv) Listesinde Yer Alan Şarapların İthalinde ve Yurt İçinde Üreticileri Tarafından Tesliminde, Bir Defaya Mahsus Olarak, Yüzde 63,3 Oranında Nispi Vergi Uygulandığını Söyledi.

Maliye Bakanı Unakıtan'dan Açıklama

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) listesinde yer alan şarapların ithalinde ve yurt içinde üreticileri tarafından tesliminde, bir defaya mahsus olarak, yüzde 63,3 oranında nispi vergi uygulandığını söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı'nın soru önergesine verdiği yazılı cevabında, Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) listesinde yer alan şarapların ithalinde ve yurtiçinde üreticileri tarafnıdan tesliminde, bir defaya mahsus olarak, yüzde 63,3 oranında nispi vergi uygulandığını açıkladı. "Ancak bu şekilde hesaplanacak vergi, söz konusu mallar için belirlenen asgari maktu vergi tutarından az olmamaktadır" diyen Bakan Unakıtan, özel tüketim vergisi oranında 2005 yılının (8.1.2005) ilk ayından bu yana 1 litre şaraf için 3,2796 YTL olarak belirlendiğini, bu tutarın yine aynı yıl çıkan Bakanlar Kurulu kararı ile (26.8.2005) 3,2800 YTL/litre olarak değiştirildiğini kaydetti. Bakan Unakıtan şu ifadelere yer verdi:

"Buna göre 70 santilitrelik 1 şişe şarapta 2,2960 YTL olarak uygulanan maktu vergi tutarında, bu tarihten sonra herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Şarap ithalatı yürürlüktki mevcut ithalat rejimi kararı çerçevesinde serbest olup, söz konusu eşyanın ithalatında AB, EFTA ülkeleri ve Romanya için yüzde 50, Makedonya için yüzde 35, Bosna-Hersek için yüzde 0 ve diğre ülkeler için yüzde 70 oranında gümrük vergisi uygulanmaktadır. Dünya Ticaret Örgütü ve Gümrük Birliği ilkeleri gereğince ÖTV oranları ve asgari maktu vergi tutarları, ithal veya yerli ürün ayrımı yapılmaksızın eşit olarak uygulanmaktadır".

(AU-MAY-ÖK-Y)