Maliye Bakanı Şimşek, Batman'da

Maliye Bakanı Şimşek, Batman'da

Şimşek: "(Çözüm süreci) İnşallah geçmiş geride kalmıştır.

Maliye Bakanı Şimşek, Batman'da

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çözüm sürecine ilişkin, "İnşallah geçmiş geride kalmıştır. İnşallah bundan sonra ne dağlarda ne ovalarda ne şehirlerde analarımız ağlamayacak. Gençlerimiz genç yaşlarda hayatını kaybetmeyecek. Ne batıda ne doğuda artık şehit cenazeleri gelmeyecek" dedi.

Şimşek, Batman Valiliğince şehit aileleri ve gazilere verilen iftarda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin binlerce şehit ve gazinin kahramanca mücadelesi sonucunda vatan olduğunu hatırlatarak, bu toprakların şehitlerce emanet edildiğini söyledi.

"Vatanın bedeli şehitlik ve gazilik olmuştur. Şehitlik ve gaziliğin bedeli de ölçülemez ancak cennetle mükafatlandırılır" diyen Şimşek, "Nitekim Kur'an-ı Kerim'de 'Bizim şehitlerimiz diridir, sağdır. Onlar zaten en büyük mertebeye ulaşmışlardır' diyor. Bundan daha büyük bir mertebe olamaz. Bugün bu şehitlerimizi hem şükranla anmak hem de onların hatıralarını yad etmek için hem de yakınlarıyla, gazilerimizle bir araya gelmek için ramazan ayı bir vesile olmuştur. Şehitlerimizin aziz hatırasını yad ediyoruz ama yakınlarına ne yapsak yetersizdir. Dün de bugün de şehit yakınları için, gazilerimiz için imkanlarımız çerçevesinde elimizden ne geliyorsa yaptık, yapacağız" ifadelerini kullandı.

Şehit yakınları ve gaziler için AK Parti hükümetleri döneminde yapılanlara değinen Şimşek, şunları kaydetti:

"2004 yılından bu yana terör mağdurlarına, vatandaşlarımıza tazminat hakkı getirdik. Yine terörle mücadele kapsamında şehit olan kardeşlerimizin, gazilerin yakınlarına istihdam hakkını ikiye çıkarttık. İstihdam imkanıyla 35 bin şehit yakını veya gazimiz bu çerçevede kamuda işe alınmış olacak. Son yapılan düzenlemelerle 20 yıl vadeli faizsiz 70 bin TL'ye kadar konut edindirme yardımını sağladık. Sadece bu değil, artık vazife malullerine ve gazilerimize kademe imkanı vererek imkanlarını artırdık. Ülkemizdeki imkanlar arttıkça inşallah önümüzdeki dönemde bunu daha da iyileştireceğiz. Yine ücretsiz seyahat, su ve elektrik noktasında, indirimli fiyat uygulamasını getirdik. Bunun kapsamını ciddi bir şekilde genişlettik. Önümüzdeki dönemde de imkanlar çerçevesinde ne gerekiyorsa yapacağız. Gazilerimizin 25 yaşından küçük çocuklarıyla anne ve babalarına ücretsiz seyahat imkanı ve kamu imkanların yararlanma hakkı getirdik. 2012 yılında şehitlerimizin anne ve babalarına malullük ve muhtaçlık şartını kaldırdık. Muhtaç olmasa da birtakım imkanları sağlıyoruz ve ödenen maaşa asgari bir sınır getirdik. Bu çerçevede maaşlarını artırma imkanına kavuştuk."

 

"Bu kardeşliği hiç kimse bozamaz"

Bakan Şimşek, ramazan ayının Türkiye için hayırlara ve kardeşliğin pekişmesine vesile olmasını temenni ederek, "Etrafımıza bakın, bugün Irak'ta, Suriye'de, Libya'da, Yemen'de yani bizim coğrafyamızda çok büyük acılar yaşanıyor. Ülkemizin huzuru, barışı, kardeşliği takdir etmemiz lazım. Hükümet olarak çözüm süreciyle inşallah geçmişin acılarına son verip ülkemizin daha güçlü bir şekilde yarınlara güçlü bir şekilde yoluna devam etmesinin yollarını açıyoruz" şeklinde konuştu.

Bu topraklarda bin yıldır birlikte yaşayan insanların kardeş olduğunu ve bu kardeşliği hiç kimsenin bozamayacağını ifade eden Şimşek, kardeşliğin bozulmaması için de insanların hep birlikte kenetlenmesi gerektiğini vurguladı.

 "Geçmişte yaşanan acılara rağmen ileriye bakmamız lazım. Ülkemizin kalkınması, gelişmesi, Ortadoğu ve bu bölge için ilham kaynağı olması adına çözüm süreci önemlidir" diyen Şimşek, şunları söyledi:

"İlk defa Türkiye, bu coğrafyada daha çok özgürlük ve demokrasi için temel hak ve özgürlükler çerçevesinde çok karmaşık etnik bir sorunu, Kürt meselesini çözme noktasında büyük bir irade ortaya koyuyor. İnşallah geçmiş geride kalmıştır. İnşallah bundan sonra ne dağlarda ne ovalarda ne şehirlerde analarımız ağlamayacak. Gençlerimiz genç yaşlarda hayatını kaybetmeyecek. Ne batıda ne doğuda artık şehit cenazeleri gelmeyecek. Onun için hep beraber çalışacağız. Bu güzel ülkemizin kardeşliğinin pekişmesi için üzerimize büyük sorumluluk düşüyor. En büyük fedakarlığı sizler yaptınız. Eminim en çok takdir edecek olanlar sizlersiniz."

İftar programına, Vali Azmi Çelik, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Uğur Özcan ve davetliler katıldı. - Batman

Kaynak: AA