Maliki, Saddam'ın Fedaisini Görevden Aldı

Maliki, Saddam'ın Fedaisini Görevden Aldı

Irak Başbakanı Nuri El-maliki, Başbakanlık'ta Görevli Eski Bir Saddam Fedaisi'ni İhraç Etti.

Maliki, Saddam'ın Fedaisini Görevden Aldı

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Başbakanlık'ta görevli eski bir Saddam Fedaisi'ni ihraç etti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Irak savaşı öncesinde adından sıkça söz edilen, ancak işgal sırasında bir anda ortadan kaybolan "Saddam'ın Fedaileri" adlı gruba mensup şahsın, Maliki tarafından görevinden alındığı ifade edildi. Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, mevcut yönetimin üst kademesinde görevli ismi açıklanmayan eski bir Baaslı yetkilinin önceki rejimde Saddam Hüseyin'in ordudan sorumlu küçük oğlu Uday Hüseyin'in oluşturduğu "Saddam'ın Fedaileri" biriminde komuta kademesinde yer aldığını kaydetti.

Söz konusu eski Baaslı yetkilinin ismi ve eski görevine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken, ihraç gerekçesine ise Bağdat'ta güvenlik bölgesindeki şüpheli davranışları ve görev alanının güvenliğini sabote etmesi gösterildi. Aynı kaynak, Başbakanlık konutundan ihraç edilen şahsın tutuklandığını da öne sürdü.

Irak savaşı öncesinde adından çok sık bahsedilen, ancak Irak'ın işgali sırasında ortadan kaybolan Uday Hüseyin komutasındaki "Saddam'ın Fedaileri" adlı birim, dönemin ulusalcı ve İslamcı radikallerinden oluşuyordu. Irak'ta halen devam eden işgal karşıtı direnişi sürdüren Saddam'ın Fedaileri, bazı bölgelerde Irak Haması olarak bilinen Irak İslami Direniş Hareketi, Irak 1920 Devrim Tugayları, 11 Eylül, Mücahitler Ordusu ve Yılanın Başı Hareketi adı altında faaliyet gösteriyor. Ancak, buna rağmen Iraklı silahlı direniş grupları içerisinde eski Baasçıların çok fazla etkili olmadığı söyleniyor.

(SK-İB-İBCC-D)