Maliki: "Kapatılan PKK Bürolarının Açılması Söz Konusu Değil"

Maliki: "Kapatılan PKK Bürolarının Açılması Söz Konusu Değil"

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Terör Örgütü PKK'nın Irak Hükümeti Tarafından Kapatılan Bürolarının Yeniden Açılmasının Söz Konusu Olmadığını Kaydederek, Irak Anayasasının, Ülkede Aşırı Uçtaki Grupların Faaliyette Bulunmasına İzin Vermediğini Söyledi.

Maliki:
16.11.2006 21:52 | Son Güncelleme: 16.11.2006 21:52

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, terör örgütü PKK'nın Irak hükümeti tarafından kapatılan bürolarının yeniden açılmasının söz konusu olmadığını kaydederek, Irak anayasasının, ülkede aşırı uçtaki grupların faaliyette bulunmasına izin vermediğini söyledi.

Maliki, resmi ziyaret için geldiği Ankara'daki temaslarını değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK ile mücadele çerçevesinde kapatılan büroların bazılarının yeniden açıldığına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, bu haberlerin gerçek dışı olduğunu kaydetti.

Konuk Başbakan, anayasalarının bu tür aşırı uçta ve şovenist grupların faaliyette bulunmasına izin vermediğini belirterek, bu tür grupların askeri faaliyetlerde bulunması ya da yıkıcı düşünceler içinde olmasına bundan sonra da müsaade etmeyeceklerini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ordusunun Türkiye tarafından eğitilmesi önerisinin hatırlatılması üzerine de Maliki, ihtiyaçları olmaları durumunda sadece Türkiye'den değil, diğer müttefik ülkelerden de bu konuda destek isteyebileceklerini, ancak ordularını yenilemek için şu anda yeterli imkanlara sahip olduklarını söyledi.

Erdoğan ile ortak basın toplantısında bazı dış müdahalelerden bahsettiğinin hatırlatılması ve sözünü ettiği bu ülkeler arasına Türkiye'yi de dahil edip etmediğinin sorulması üzerine konuk Başbakan, rahatsız oldukları noktanın bazı ülkelerin, bazı bölgesel sorunların çözümü için Irak'ta zemin aramaları olduğunu kaydetti. Türkiye'nin bu tür bir olumsuz müdahale içinde olmadığını belirten Maliki, aksine Ankara'nın bazı muhalif grupları siyasi sürece dahil ederek olumlu yönde müdahalede bulunduğunu söyledi.

Kaynak: AA

title