Malazgirt'te Devasa Milli Park İnşa Ediliyor

Malazgirt'te Devasa Milli Park İnşa Ediliyor

07.08.2018 11:45 | Son Güncelleme: 07.08.2018 11:45

Sultan Alparslan'ın Türklere Anadolu'nun kapılarını açtığı Muş'un Malazgirt ilçesinde yapımı süren "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı", 100 bin kişiyi ağırlayabilecek kapasitede yapılıyor.

YAHYA SEZGİN - Sultan Alparslan'ın Türklere Anadolu'nun kapılarını açtığı Muş'un Malazgirt ilçesinde yapımı süren "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı", 100 bin kişiyi ağırlayabilecek kapasitede yapılıyor.

Danişmentgazi Mahallesi'nde 70 bin metrekarelik alana kurulan milli park içerisinde 250 otobüslük otopark, ikram kontrol alanı, tuvalet birimi, şadırvan, giriş takısı, 250 metre uzunluğunda fetih yolu, namazgah, 100 bin kişilik merasim alanı, hitabet alanı, protokol dinlenme birimi, 8 helikopter sahası ve protokol otoparkı inşa ediliyor.

26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin 947. yıl dönümü kutlamalarının yapılacağı "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı"ndaki çalışmalar, drone ile görüntülendi.

"Misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyacağız"

AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl yapılacak kutlamaların renkli geçeceğini söyledi.

Malazgirt ilçesinde devam eden çalışmaların 26 Ağustos'a yetiştirileceğini belirten Şimşek, "Vatandaşlarımızı güzel bir şekilde ağırlayacağız. Milli park alanımız 100 bin kişiyi ağırlayacak kapasitede. Bu yıl kutlamalara Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da katılacağını söyledi. Bu da bizi çok sevindirdi. Çanakkale neyse Malazgirt de odur. Malazgirt tarih açısından çok önemlidir." dedi.

Şimşek, çalışmalar tamamlandığında ilçenin çehresinin değişeceğini ve turist akınının başlayacağını ifade etti.

Malazgirt Zaferi'nin bu yıl 947. yıl dönümünün kutlanacağını anımsatan Şimşek, herkesi kutlamalara davet ederek, şunları belirtti:

"Geçen yıl kutlamalara Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine binlerce insan katılmıştı, büyük heyecan yaşanmıştı. Bu yıl yine Cumhurbaşkanımızın katılım çağrısı oldu. Bu çağrı bizi ve halkımızı yine heyecanlandırdı. Biz bu güzelliği, tarihi dokuyu güzelleştirmek için daha güzel çalışmalar yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın her yıl kutlamalara katılması bize ve bölgeye büyük heyecan yaşatıp, bizlere büyük şeref veriyor. Türkiye'nin dört bir yanında gelen misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyacağız."

"Malazgirt, Çanakkale gibi olacak"

Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, milli park alanında yoğun bir çalışmanın sürdürüldüğünü aktararak, şöyle dedi:

"Milli park, Malazgirt için çok önemli. İlçede birçok çalışma başlatıldı. Merkezde altyapı ve sıcak asfalt yapılıyor. Milli park sayesinde ilçemiz nefes alacak. Malazgirt, Çanakkale gibi olacak. Turist sayısında artış bekliyoruz."

Malazgirt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nazım Yalçın da kutlamaların ilçedeki esnafa da büyük katkı sağlayacağının altını çizerek, bundan sonra da benzer yatırımların devam etmesi temennisinde bulundu.

Malazgirt'te Devasa Milli Park İnşa Ediliyor
Malazgirt'te Devasa Milli Park İnşa Ediliyor
Malazgirt'te Devasa Milli Park İnşa Ediliyor
Malazgirt'te Devasa Milli Park İnşa Ediliyor

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title