Malatyalı Kadın Girişimciler Eğitimlerini Tamamladılar

Malatyalı Kadın Girişimciler Eğitimlerini Tamamladılar

Avrupa Birliği'nin Finans Desteği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Tarafından Yürütülen "Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Projesi" Kapsamında, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Esob) Tarafından Açılan Kurslarda Eğitimlerini Tamamlayanlara Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

Malatyalı Kadın Girişimciler Eğitimlerini Tamamladılar

Avrupa Birliği'nin finans desteği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) tarafından yürütülen "Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Projesi" kapsamında, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) tarafından açılan kurslarda eğitimlerini tamamlayanlara değerlendirme toplantısı yapıldı.

Esnaf Sarayı'nda yapılan toplantıya ESOB Başkan Vekili Orhan Özbek, Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Proje Koordinatörü Özden Aslan ve Proje Ekip Lideri Jurgen Henke ve kadın girişimcilik kurslarını tamamlayan kadınlar katıldı.

ESOB Başkan Vekili Orhan Özbek, yaptığı konuşmasında Malatya'daki kurslara toplam yapılan başvurunun 521 olduğunu ve kursu tamlayanların ise 375 kadın olduğunu belirterek, "Malatya kursa katılım ve başvuru sayısı ile 9 bölge içerisinde İstanbul'dan sonra ikinci olmuştur. Bizler esnaf odaları başkanları olarak sizlere her zaman yardımcı olacağız. Projelerinize ve tekliflerinize her zaman sahip çıkacağız. Bizde girişimci kadın sayısı yüzde 12 iken, bu sayı Avrupa'da yüzde 36'dır. Biz bu seviyeyi geçmek için çalışma yapmalıyız" dedi.

Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Proje Koordinatörü Özden Aslan ise kurslara katılan kadınların çok büyük bir iş başardığını söyleyerek, "Siz zaten 24 saat çalışıyorsunuz. Buna rağmen kursa gelip eğitim aldınız" dedi.

Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Proje Lideri Jurgen Henke de, "Hepiniz girişimci olmak için bir adım attınız. Hepiniz iş kurma hedefi ve isteği içindesiniz. İşte bizde bu anlamda size destek olmak istiyoruz. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kadın girişimcilerin esnaf odalarına kayıtlarında para alınmayacağını söyledi. Ziyaret ettiğimiz Vali Halil İbrahim Daşöz, girişimci kadınlara her zaman destek vereceklerini belirtti. Belediye Başkanı Cemal Akın, iş kuracak olan girişimci kadınlardan işyeri için ruhsat parası almayacaklarını bize aktırdı" dedi.

Toplantıda daha sonra kurslara katılıp da kendi işyerlerini kuran kadınlar başarı öykülerini anlattılar.

(BK-OÇ-Y) 01.07.2008 17:01 TSİ