Malatya: Türkiye İktisat Politikaları Kurultayı Sonuç Bildirgesi - Haberler
Haberi Paylaş

Malatya: Türkiye İktisat Politikaları Kurultayı Sonuç Bildirgesi

Malatya: Türkiye İktisat Politikaları Kurultayı Sonuç Bildirgesi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Türkiye İktisat Politikaları Kurultayı sonuç bildirgesi yayınlanarak, özelleştirmenin cumhuriyetin varlığını tehlikeye soktuğu ileri sürüldü.

Türkiye İktisat Politikaları Kurultayı sonuç bildirgesi yayınlanarak, özelleştirmenin cumhuriyetin varlığını tehlikeye soktuğu ileri sürüldü.

Malatya İnönü Üniversitesi'nde 13-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen "Ulusal Bağımsızlık İçin Türkiye İktisat Politikaları Kurultayı" sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinin bir bölümünde, "Özelleştirme, ulus devleti tasfiye, ülkenin üretim yapısı ve ticaretini yabancılaştırmakta, KİT'lerin ve özel teşebbüslerin yabancılara satılması önce ekonomik, ardından siyasal bağımsızlığı sonuçta cumhuriyetimizin varlığını tehlikeye sokmaktadır. Enerjide ülkemiz, Dünya Bankası IMF tarafından dayatılan enerji yatırım modellerinin uygulanması sonucunda, abartılı gaz talep tahminlerinin yap-işlet-devret, yap işlet gibi sorunların sarmalında bırakılmıştır" şeklinde açıklama yapıldı. Bildirgede özetle, "Dünyanın bugün bir özgürlük, eşitlik ve adalet döneminden değil, uluslararası sömürü düzeninin yarattığı baskı, terör ve işgaller döneminden geçmektedir. İnsan haklarını genişletme ve özgürlük getirme bahanesi ile çeşitli ülke ve halklara yapılan saldırılar, hepsi bir bütün oluşturan ABD'nin, AB'nin ve uluslararası şirketlerin çıkarlarına hizmet etmektedir. Küreselleşme, toplumların ve bireylerin yararı yerine, uluslararası sermayenin çıkarlarını korumaktadır. Tarımda, Türkiye'yi pancar, tütün, pamuk, buğday üretemez, yem bitkileri ekemez, hayvancılık yapamaz bir yapıya dönüşmüştür. Tarımsal girdi, kredi ve temel ürünlerdeki fiyat desteklerinin kaldırılması, tarımsal ürün ithalatındaki koruma oranlarının düşürülmesi, Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri gibi kuruluşlara, devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerine yardımların kesilmesi, tarımda sözde doğrudan gelir desteğine geçilmesi, çiftçimizi yıkıma sürüklemiş, AB ve ABD'de tarım yüksek oranda desteklenirken, tarım sübvansiyonlarının kaldırılması, Türk tarımını yok olmanın eşiğine getirmiştir. Türkiye'nin tüketmese bile parasını ödemek zorunda olduğu uzun erimli gaz anlaşmalarının ve pahalı elektrik üreten yerli-yabancı özel şirketlere ödenen yüksek elektrik bedellerinin Türkiye'ye 2019 yılına kadar ek maliyeti 30 milyar doların üzerindedir. Özelleştirmede Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kurulan KİT'ler özelleştirilerek önemli bir bölümü üretimden çıkarılmış ve yabancılaştırılmıştır. Bankaların yüzde 26'sı yabancı sermayenin eline geçmiştir, Halk Bankası'nın özelleştirilmesi durumunda bu oran yüzde 50'inin üzerine çıkacaktır. Kamu yatırımları önemli ölçüde azaltılmıştır. ORÜS, EBK, SEK, TDİ Limanları, POAŞ, Seydişehir Alüminyum, Eti Maden, İSDEMİR, ERDEMİR, TÜPRAŞ, TÜGSAŞ, Türk Telekom vb gibi yapılan ve PETKİM, THY, TEDAŞ gibi 2006 yılında tamamlanması düşünülen özelleştirmelerle devletin ekonomi içerisindeki gücü ve buna bağlı olarak da ekonomik yaptırımları azalmıştır" görüşleri yer aldı.

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title