Malatya Kuzey Çevre Yolu'nun Uygulama Projesi Yapıldı
Haberler » Güncel » Haber

Malatya Kuzey Çevre Yolu'nun Uygulama Projesi Yapıldı

AK Parti Malatya Milletvekili Fuat Ölmeztoprak, Malatya Kuzey Çevre Yolu'nun Uygulama Projesinin Yapıldığını ve Bu Yıl İçin İlk Etapta 100 Bin Tl Proje Bedeli Kapsamında Ödenek Ayrıldığını Söyledi.

Malatya Kuzey Çevre Yolu'nun Uygulama Projesi Yapıldı

Ak Parti Malatya Milletvekili Fuat Ölmeztoprak, Malatya Kuzey Çevre Yolu'nun uygulama projesinin yapıldığını ve bu yıl için ilk etapta 100 bin TL proje bedeli kapsamında ödenek ayrıldığını söyledi.

Milletvekili Ölmeztoprak, Malatya Kuzey Çevre Yolu'nun Kahramanmaraş Elazığ istikametinde 48,8 kilometre ile Kayseri Kuzey Çevre Yolu bağlantısının; 8,8 kilometre uzunluğunda olmak üzere toplam proje uzunluğunun 53,6 kilometre olduğunu ve Kuzey Çevre Yolu başlangıcının Malatya-Gölbaşı yolu Darende ayrımı kavşağından itibaren kuzey istikametine yönelen ve Kuyulu Köyünün 1 kilometre batısında, Kuşdoğan köyünün 2 kilometre kuzey batısından geçerek, doğu istikametinde olup Malatya yerleşimini kuşatarak geçen güzergahın Pütürge ayrım kavşağından mevcut Malatya-Elazığ yoluna bağlanmakta olduğunu söyledi. Ölmeztoprak, "Bağlantı yolunun ise Darende Malatya yolu Akçadağ ayrımından başlarken, doğu istikametinde ilerleyerek kuzey çevre yoluna ulaşacak." dedi.

Ölmeztoprak, bölünmüş yol olarak tasarlanan projenin yüksek yol standartlarına sahip olacağını ve güzergahın Malatya Havaalanı yolu Özal köyü civarında keseceğini, devamında Malatya-Sivas yolunu kesen güzergahın Şahnahan Belediyesi, Hanımın Çiftliği Belediyesi, Hatunsuyu Belediyesi, Battalgazi ve Bulgurlu istikametinde devam ederek Pütürge yolu ayrımında sona ereceğini ifade etti.

Elbistan ile Darende arasındaki 53 kilometrelik kısımdaki yol iyileştirme çalışmalarına bu yıl için 159 bin TL ödenek ayrıldığını vurgulayan Ölmeztoprak, "Malatya Battalgazi girişindeki 9 kilometrelik bölünmüş yolun yol yapım ve iyileştirme çalışmalarına bu yıl için 270 bin TL,18 kilometre uzunluğundaki Arapgir Kemaliye çıkışının 14 km'lik Kozluk Köprüsü-Dutluca arası toprak işleri, sanat yapıları ve üstyapı işlerinde geçen yıl 596 bin TL harcama gerçekleştirildi. Tamamlanamayan kısımlara da bu yılda devam edilecek." şeklinde konuştu.

(CİHAN)