Malatya'daki Saldırı Taksim'de Protesto Edildi

Malatya'daki Saldırı Taksim'de Protesto Edildi

Aralarında Sendikalar, Sivil Toplum Örgütleri ile Hrant Dink İçin Oluşturulan "Benim Hala Umudum Var" Platformu Üyeleri, Malatya'daki Yayınevine Yapılan Saldırıyı Taksim Meydanı'nda Düzenlenen Eylemle Kınadı.

Malatya'daki Saldırı Taksim'de Protesto Edildi

Hrant Dink için oluşturulan "Benim Hala Umudum Var" platformu ve çeşitli sendika, sivil toplum örgütünün çağrısı üzerine bir araya gelen yüzlerce kişi, Taksim Meydanı'nda "Faşizme karşı omuz omuza, Hepimiz Hıristiyanız" yazılı pankart açtı ve saldırıyı oturarak protesto etti.

Malatya'da yaşanan saldırının ardından Taksim Meydanı'na gelen grup "Faşizme karşı omuz omuza, Hepimiz Hıristiyanız" pankartı açtı. "Bir arada yaşamı savunalım" dövizi taşıyan grup sık sık, "Hepimiz Hıristiyanız, Hepimiz Ermeniyiz" sloganları attı.

Protesto gösterisinde grup adına yapılan açıklamada, bugün Türkiye tarihindeki pek çok acı günü anımsatan bir saldırının yaşandığı belirtilerek, "Saldırganları biliyoruz. 6-7 Eylül'de, Trabzon'da, Halaskargazi Caddesi'nde, bu ülke topraklarındaki pek çok yerde yapılan saldırılara bir yenisini ekleyenler, bu coğrafyada 'farklı' olanlara tahammülü olmayanlardır" denildi.

Taksim Meydanı'na mum yakan ve oturma eylemi yapan grubun açıklamasında şunlar vurgulandı:

"Artık vaktimiz yok. Bugün Malatya'da saldıranlar 6-7 Eylül'de yağmacıydılar, dün Trabzon'daydılar, yarın nerede olacaklarını bilmiyoruz. Biz bu ülkenin ırkçılığa ve milliyetçiliğe, faşizme karşı yurttaşları olarak Hükümet'e ve yöneticilere çağrı yapıyoruz. Bu vahşete karşı samimi bir karşı koyuş gösterilmezse ve Hrant Dink cinayetinde olduğu gibi saldırganların kahraman olmasına izin verilirse, yarın bu coğrafyada yaşayan herkes için çok geç olacaktır."(ANKA)