Malatya'da Yılın En Vefalı Özürlü Annesi Seçildi

Malatya'da Yılın En Vefalı Özürlü Annesi Seçildi

09.04.2012 16:06 | Son Güncelleme: 09.04.2012 16:06
Malatya'da Yılın En Vefalı Özürlü Annesi Seçildi

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Sağlık Örgütü'nün 64.kuruluş yıl dönümü nedeniyle "Yılın En Vefalı Özürlü Annesi" ödül töreni düzenlendi.

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Sağlık Örgütü'nün 64. kuruluş yıl dönümü nedeniyle "Yılın En Vefalı Özürlü Annesi" ödül töreni düzenlendi.

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Manas Evleri iş birliği ile Anemon Otel'de düzenlenen geceye Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hidayet Bozkurt, kuruluş müdürleri ve özürlü aileleri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hidayet Bozkurt, "Özürlü vatandaşlara acıma duyguları ile yaklaşmak yerine kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalı, özürlülere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum

örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir" diye konuştu.

Bozkurt, "Müdürlüğümüzce bakıma muhtaç ağır engellilerin bakımını gerçekleştiren bakıcılara özürlü evde bakım ücreti ödenmektedir. Bakıma muhtaç özürlülerin tespiti incelenmesi ve değerlendirmesine ilişkin yönetmelik esaslarına göre evinde bakıma muhtaç ağır engellinin bakımını üstlenen, ekonomik yoksunluk içerisinde bulunan bakıcılara bu vefakar hizmetinin karşılığında kısmen de olsa maddi yönden destek olmak amacıyla bugün itibari ile her bir engelli için aylık 634 lira ödeme yapılmaktadır. Bugün

itibari ile müdürlüğümüzce 3 bin 554 zihinsel, bedensel, süreğen hastalık ve görme engelliye evde bakım ücreti ödenmektedir" dedi.

Milletvekili Öznur Çalık ise, "Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama entegrasyonunu sağlayabilmek sadece biz siyasilerin değil toplumun tüm bireylerini ilgilendiren bir sosyal sorumluluktur. Hükümet olarak amacımız engelli vatandaşlarımızın yalnız günlük yaşamda karşılaştıkları sorunları çözümlemek değildir. Meslek edinmelerinin sağlanması, eğitim imkanlarının geliştirilmesi, çalışamayacak derecede engelli olan vatandaşlarımızın sosyal güvencelerinin temini, devlet kurumlarımıza personel alımlarında

engelli kontenjanının artırılması, özel sektördeki işverenlerimize engelli vatandaşlarımızı istihdam etmeleri yönünde teşviklerin yürürlüğe konması ve kültür, spor, sanat gibi sosyal faaliyetler içerisinde daha fazla yer almalarını sağlayacak alt yapı olanaklarının sağlanmasıdır. Engellilerimizin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi yaşamda var olmalarını temini noktasında hükümetimizce son derece kararlı adımlar atıldı ve atılmaya devam ediliyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Milletvekili Çalık tarafından 3 özürlü çocuğa sahip olan 42 yaşındaki Emine İnce'ye "Yılın En Vefalı Annesi" plaketi, çocuklarına da Manas Evleri tarafından çeşitli hediyeler verildi. Anne İnce, "Çocuklarım benim kanatsız meleklerimdir. Onlarla ben bu dünyada zorlukta yaşasak, biliyorum ki onlar benim cennet kapımdır. Allah'ımın vermiş olduğu iman gücüyle elimden geldiği kadar onlara çok iyi bakmaya çalışıyorum. İnşallah çocuklarımla cennette birlikte oluruz" dedi.

Plaket töreninin ardından Zekai Tunca, sevilen şarkılarını özürlü aileler için söyledi. - MALATYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title