Malatya'da Korkutan Yangın

Malatya'da Korkutan Yangın

Malatya'da geri dönüşüm fabrikasında çıkan yangında yaklaşık 200 ton atık madde kül oldu.

Malatya'da Korkutan Yangın

Malatya'da geri dönüşüm fabrikasında çıkan yangında yaklaşık 200 ton atık madde kül oldu. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangına itfaiye ekipleri müdahale etmekte güçlük çekti.

Malatya 2'nci Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Emeksizler Geri dönüşüm Fabrikası depo kısmında bulunan atıkların arasında henüz nedeni belirlenmeyen bir nedenle yangın başladı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın depo kısmında bulunan atık maddelere sıçradı. Bir anda alev topuna dönen fabrikadan çıkan siyah dumanlar gök yüzünü kapladı. İtfaiye ekipleri yangına hemen müdahale etti ancak yetersiz kalınca Yeşilyurt İlçesi, Yakında Beldesi ve 2'nci Ordu Komutanlığı itfaiyesinden takviye istendi.

Yanan maddeler arasında kimyasal maddeler ile naylonların da bulunması yangını iyice büyütürken itfaiye ekipleri köpük ve kimyasal yanıcıya karşı özel madde kullanarak yangına müdahale etti. Yangının yan tarafta bulunan kereste fabrikasına sıçramaması için büyük çaba sarf eden itfaiye ekiplerinin zaman zaman suyu bitince zor anlar yaşandı. Kereste fabrikasında çalışanlar ellerinde kova ve hortumlarla yangının kendi fabrikalarına sıçramaması için büyük çaba sarf etti.

Yaklaşık 4 saat süren yangında depo kısmında bulunan 200 ton dolayındaki sıkıştırılmış atık maddenin tamamının yandığı öğrenildi. Yangına müdahala eden bazı itfaiye erleri yoğun dumandan zehirlendi. Zehirlenen itfaiyecilere olay yerinde bekleyen ambulansla müdahale etti.

Malatya Belediyesi İtfaiye Müdürü Hanifi Acar, yangında yakın beldelerden de takviye geldiğini yanan maddelerin yanıcı olduğu için söndürülmesinde güçlük çekildiğini ve yangının yan fabrikalara sıçramaması için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi. Öte yandan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'da olay yerine gelerek söndürme çalışmaları hakkında bilgiler aldı. 2'nci Organize Sanayi Müdürü Vahap Erdem ile görüşen Ağbaba fabrika sahibine de geçmiş olsun dileklerini iletti. Jandarma yangınla ilgili soruşturma başlattı. - Malatya / Merkez