Malatya'da "Dünya Barışı ve Çocuk Hakları" Yürüyüşü Düzenlendi - Haberler
Haberi Paylaş

Malatya'da "Dünya Barışı ve Çocuk Hakları" Yürüyüşü Düzenlendi

AA - Haberler | Güncel
Malatya'da

Malatya Büyükşehir Belediyesinin "Kırmızı Hayatın Rengi Olsun" projesi kapsamında Malatya'ya gelen 44 şair ve yazar, Dünya Barışı ve Çocuk Hakları için yürüdü.

Malatya Büyükşehir Belediyesinin "Kırmızı Hayatın Rengi Olsun" projesi kapsamında Malatya'ya gelen 44 şair ve yazar, Dünya Barışı ve Çocuk Hakları için yürüdü.

Malatya Park ve Şehit İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağı arasında yapılın yürüyüşe şair ve yazarların yanı sıra Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Vali Yardımcısı Ömer Dağdeviren, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, bürokrat, vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte konuşan Çalık, kırmızıya olması gereken anlamı yüklemek üzere güzel bir programın organize edildiğini belirterek, "Bayrağımızın rengi olan kırımızı şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş vatanımızın rengidir aslında. O kırmızı al bayrağımızı sonuna kadar dalgalandırmak için canımız pahasına, bütün mücadeleyi geçmişte atalarımız verdi, bugün de bizler vermeye hazırız. Bayrağımız için, toprağımız için, vatanımız için toprağa düşmüş askeri, polisi ve vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. O kanlarla sulanmış vatanımızın korunması adına şehitlerimizin kanının rengini aldığı bayrağımızın adına 'kırmızı hayatımızın rengi olsun' diyorum. Ölmek için değil yaşamak için hep birlikte beraberce yol arkadaşlığı edeceğiz. Bu bayrak altında, bu toprak üstünde hep birlikte kardeşçe yaşayacağız." ifadelerini kullandı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır da güzel bir etkinlik yaptıklarını belirterek, çocukların yüzlerindeki masumiyetin, tebessümün ve etraflarına yaydıkları barış ve huzur ikliminin bozulmasını arzu etmediklerini söyledi.

Savaşların değil barışın olmasını temenni eden Çakır, şunları kaydetti:

"Kırmızının rengi barış çağrıştırsın diye bu kampanya fikri ortaya çıktı. Çocukların hiçbir zaman suçu yok, çocuklar her zaman masumdur. Bu masum çocuklarımızın geleceklerini düşünmek bizim en temel vazifemizdir. Bu güzel etkinliklerle çocuklarımızın geleceğine yönelik bir nebze de olsa duyguları canlandırmak ve dikkat çekmek çok önemli. Bu dalganın ülkemize ve tüm dünyaya yayılmasını, barışın renginin kırmızı olmasını arzu ediyoruz. Bu etkinliğe katılan bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum. Yazarlarımıza bu kampanyaya desteklerinden dolayı yürekten teşekkür ediyorum. İnşallah amacına ulaşır. Dünya'da belki en çok barışa ihtiyacı olan bir dönemi yaşıyoruz. Bölgemiz ateş çemberi içerisinde. Bunda da en çok çocuklar mağdur oluyor. Dünyanın hiçbir noktasında böyle vahşetlerin olmaması en büyük temennimiz."

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title