Malatya'da 3 Tür Deniz Fosili Tespit Edildi

Malatya'da 3 Tür Deniz Fosili Tespit Edildi

Malatya'da Nesli Tükenmiş Deniz Hayvanı Olan 78 Milyon Yıllık "Rudist" Fosili ile Birlikte Amunite ve Mercan Fosillerinin de Bulunduğu Belirtildi.

Malatya'da 3 Tür Deniz Fosili Tespit Edildi

Malatya'da nesli tükenmiş deniz hayvanı olan 78 milyon yıllık "Rudist" fosili ile birlikte Amunite ve Mercan fosillerinin de bulunduğu belirtildi.

Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) Bölge Müdürü Hacı Büyükgıdık, MTA görevlilerinin saha çalışmaları esnasında nesli tükenmiş deniz canlılarından olan Rudist ve Amunite ile birlikte Mercan fosili bulduğunu söyledi. Büyükgıdık, "Rudist" fosilinin Hekimhan ve Kuluncak bölgesinde, "Mercan" fosilinin Çelikhan İlçesi'ne yakın bölgesinde, "Amunite"nin ise Hekimhan ve Kuluncak İlçesi'nde bulunduğunu kaydetti. Fosillerin sığ deniz hayvanı canlılarına ait olduğunu ifade eden Büyükgıdık, fosillerle ilgili bilgileri uzun bir süreden beri bildiklerini söyledi.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Önal, Malatya bölgesindeki Rudist fosilinin 78 milyon yıllık olduğunu tespit ettiklerini açıklamıştı. Amunite fosilinin de Rudist fosili gibi 78 milyon yıl yaşında olduğu belirtiliyor.

(BK-ST-ÖZ-ÖZ-Y)