'Makul Şüpheli'nin Dosyasında Suç Olarak Berberde Çektiği Fotoğraf Var - Haberler
Haberi Paylaş

'Makul Şüpheli'nin Dosyasında Suç Olarak Berberde Çektiği Fotoğraf Var

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel
'Makul Şüpheli'nin Dosyasında Suç Olarak Berberde Çektiği Fotoğraf Var

'Makul şüphe' gerekçesiyle gözaltına alınan Aytekin Gezici'nin suç dosyasında, berberde traş olurken ve oğluyla iftar saatini beklerken çektirdiği fotoğraflar var.

Adana'da 'makul şüphe' oluştuğu gerekçesiyle evinde arama yapılarak gözaltına alınan gazeteci Aytekin Gezici'nin suç dosyasında, berberde traş olurken ve oğluyla iftar saatini beklerken çektirdiği fotoğraflara yer verilmiş.

AK Parti hükümetinin hazırladığı ve gece yarısı Meclis'e sunduğu yeni yargı paketi daha kanunlaşmadan Aytekin Gezici, devlet büyüklerine Twitter yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle 'makul şüpheli' kabul edilip gözaltına alınmıştı. Gezici, hakkındaki iddialar ve dosyasındaki suç kabul edilen belgelerle ilgili olarak Avukatı Yusuf Özer'le birlikte basın toplantısı düzenledi. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen toplantıda konuşan Gezici, kendisini 'makul şüpheli' olarak gösteren dosyasının hukuk tarihine kara bir leke olarak geçeceğini ifade etti. Sabah erken saatlerde polislerin evine gelerek kameralar eşliğinde arama yaptığını aktaran Gezici, henüz kanunlaşmayan bir yasa taslağından hareketle, bir itham üzerine polis baskını ve sonrasında yaşadıklarının trajikomik ve hukuksuz olduğunu kaydetti.

20 yıldır gazetecilik yaptığını anlatan Gezici, polis ve adliye muhabirliği yaptığını belirterek bu sürede sayısız polis açıklaması ve adliyede çeşitli konularda yüzlerce duruşmayı takip ettiğini hatırlattı. Dosyasına konulan ve sosyal medyadan derlenen evraklardan bazılarını paylaşan Gezici, "29 Eylül'de Facebook sayfamda berberde traş olurken çekip paylaştığım fotoğraf, suç unsuru olarak bulunmuş. 13 Eylül'de yine çalışırken küçük bir mola diye bir fotoğraf paylaşmışım. Fotoğrafta kahve, yanında helva, beyaz gazoz ve kolonya şişesi ile bilgisayar ekranı ve klavyenin bir bölümü görünüyor. Bu fotoğraf da suç unsuru olarak dosyama konulmuş. Acaba kahveyi mi beğenmemişler, nedir suç, anlamadım." diye konuştu.

Oğluyla çektiği bir fotoğrafın da suç dosyasında bulunduğunu anlatırken gözyaşlarını tutamayan Aytekin Gezici, "18 Temmuz'da oğlum Emir ile bir iftar sofrasında objektiflere poz vermişiz. Bunu bile suç unsuru olarak koymuşlar. Buradan devlet büyüklerine soruyorum, bu paylaşımların neresinde hakaret buldunuz?" ifadelerini kullandı.

"DOSYADA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ, BAŞBAKANIMIZ GİBİ İFADELER KULLANMIŞ"

Aytekin Gezici'nin avukatı Yusuf Özer ise ceza kanununda devlet büyüklerine hakaret diye bir suçun olmadığını belirterek "Cumhurbaşkanına hakaret suçu var. Bunun için de ya Adalet Bakanlığı'nın izni veya Cumhurbaşkanı'nın suç duyurusunda bulunması gerekiyor. Sanal Devriye Büro Amirliği görevlileri kendilerine vazife çıkararak böyle bir dosya hazırlıyor. Emrivakiyle savcıya, savcı da hakime veriyor. Bu konjonktürde bu dosyaları işleme koymayan hakim ve savcı ne olurdu, onu bilemiyorum. Bu dosya polis devletinin tipik bir göstergesidir." dedi.

Polislerin tarafsız olması gerekirken Cumhurbaşkanı'nın avukatı gibi davrandığını kaydeden Özer şunları söyledi: "Dosyada Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız gibi ifadeler kullanmış. Resmi yazışmalarda bu dil kullanılmaz. Bunları kullanırsanız taraf olduğunu zaten baştan belirtmiş olursunuz."

Cİhlas Haber AjansıN - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title