Makine Mühendisleri, Karadeniz Tersanelerine İnceleme Gezi Yaptı

Makine Mühendisleri, Karadeniz Tersanelerine İnceleme Gezi Yaptı

Tuzla Tersanesi'nde Yaşanan İşçi Ölümlerinin Ardından Gündeme Gelen Tersanelerdeki İş Güvenliği, Gündemdeki Önemini Koruyor.

Makine Mühendisleri, Karadeniz Tersanelerine İnceleme Gezi Yaptı

Tuzla Tersanesi'nde yaşanan işçi ölümlerinin ardından gündeme gelen tersanelerdeki iş güvenliği, gündemdeki önemini koruyor.

Bu amaçla Ünye ve Terme tersanelerindeki iş güvenliğine dair gezi düzenleyen TMMOB Makine Mühendisleri Odası Samsun Şubesi üyesi 57 mühendis, incelemelerde bulundu.

Tersaneleri gezen makine mühendisleri, işçi güvenliğine dair alınan önlemleri gördü. Gezide ayrıca tersanecilik sektörüne bire bir hizmet verecek makine mühendisleri sektörle buluşturuldu.

Tersane gezileri ile ilgili açıklamada bulunan Makine Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, sektörün iş güvenliğine ilgi göstermesi gerektiğini söyledi.

Bugüne kadar Ünye ve Terme tersanelerinde üzücü bir olayın yaşanmadığına dikkat çeken Gürkan, ''Tersaneler son günlerde çok gündeme geliyor. Yerinde görerek üyelerimizin kendi mantık sürecinden geçirmeleri sağladık. Tuzladaki olayın en büyük sebebi dar alanda çok fazla imalatın yapılması ve işçi sağlığı ile ilgili eğitimlerin düzenli olarak yapılmaması. Gemi yapım tersaneleri, iş sağlığı işçi güvenliği mevzuatı gereği A grubu yani yüksek risk grubuna giriyor. Risklerin alınabilecek önlemler ve eğitimlerle asgari seviyelere çekilebilebilir. Sektör bu konuya ilgi gösterecektir.'' dedi.

Türkiye'nin gemi yapım tersanesi konusunda çok önemli bir merkez olacağına dikkat çeken Kadir Gükan, Karadeniz'de bu merkezin Samsun olacağını vurguladı.

Gürkan, sözlerini şöyle tamamladı; '' Ülkemizin Tuzla bölgesinde sıkışan gemi yapım tersane alanları, Ulaştırma Bakanlığı ve Tersaneler Genel Müdürlüğü'nün bölge yatırımları ile artmaya başladı. Tersaneler bölge için çok önemli. İstihdamın yanı sıra ciddi katma değer yaratıyor. Gemilerin elektrik tesisatı sıhhi tesisatı, iç döşemeleri motor ve iletim aktarma organları yan sanayi tarafından yapılmaktadır. 500 den fazla sektöre istihdam sağlamaktadır. Karadeniz'de imalat sanayi kültürü henüz oluşmadı. Tersaneler sayesinde imalat kültürü oluşacak.''