Makedonya'da Genel Seçim Sonuçları

Makedonya'da Genel Seçim Sonuçları

Makedonya'da Başbakan Nikola Gruevski'nin Vmro-dpmne Partisi, Bugün Yapılan Genel Seçimlerde Zaferini İlan Etti.

Makedonya'da Genel Seçim Sonuçları

Makedonya'da Başbakan Nikola Gruevski'nin VMRO-DPMNE Partisi, bugün yapılan genel seçimlerde zaferini ilan etti.

İktidardaki Başbakan Gruevski'nin VMRO-DPMNE Partisi, yerli ve yabancı 2 bin 400 gözlemcinin izlediği ve akşam saat 20.00'de sona eren erken genel seçimlerde zaferini ilan etti. VMRO-DPMNE Partisi'nden yapılan açıklamada, iktidardaki koalisyon hükümetinin salt çoğunluğu yakalamasının an meselesi olduğu ifade edildi. Başkent Üsküp'te gazetecilere açıklamada bulunan partinin bir sözcüsü, kısmi sayım sonuçlarına göre koalisyon hükümetinin 120 sandalyeli parlamentoda 60 sandalye kazandığını söyledi.

Açıklamada, genel olarak seçimlerin herhangi bir problem yaşanmadan gerçekleştiği, problemli geçen yerlerde de seçimlerin tekrar edilebileceği kaydedildi. VMRO-DPMNE seçmenleri de başta başkent Üsküp ve Ohrid olmak üzere ülkenin farklı şehirlerinde sokaklara çıkarak kutlamalara başladı.

Öte yandan, çatışmalarla geçen genel seçimlerde, etnik azınlık Arnavutların Bütünleşme İçin Demokratik Birlik Partisi, seçimlere hile karıştırıldığı ve seçmenlerin zorla yönlendirildikleri iddiası ile seçim sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı. Bütünleşme İçin Demokratik Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı İzet Mexhidi, "Seçimler, ilgili standartlar yerine getirilmeden gerçekleşmiştir ve sonuçları tanımayacağız" dedi.

Makedonya'da oy kullanma işlemlerinin ilk saatlerinde Üsküp yakınlarında Arnavutların çoğunlukta olduğu kuzey kesimlerde Makedonya Polisi ile silahlı bir grubun çatışması sonucu 1 kişi ölmüş, 7 kişi de yaralanmıştı.

(DPA-OYK-OYK-ÖZ-D)