Makedonya, Arnavutlara yönelik yeni vize rejimi sorununa çözüm buluyor

Makedonya, Arnavutlara yönelik yeni vize rejimi sorununa çözüm buluyor

Makedonya hükümeti, Arnavutluk ile son yılların en zor diplomatik vize problemi için yeni bir çözüm hazırlıyor. Bir aydan beri devam eden Üsküp'ün Arnavutluk vatandaşlarına yönelik yeni vize rejimi problemi, Makedonya Dışişleri Bakanlığı'nın yeni bir proje hazırlaması ile son bulacağı benziyor.

Makedonya, Arnavutlara yönelik yeni vize rejimi sorununa çözüm buluyor

Makedonya hükümeti, Arnavutluk ile son yılların en zor diplomatik vize problemi için yeni bir çözüm hazırlıyor. Bir aydan beri devam eden Üsküp'ün Arnavutluk vatandaşlarına yönelik yeni vize rejimi problemi, Makedonya Dışişleri Bakanlığı'nın yeni bir proje hazırlaması ile son bulacağı benziyor. Üsküp Dışişleri Bakanlığı'ndan bir uzmanlar grubu, durumu inceledikten sonra, Arnavutluk vatandaşı olan 18 yaşına kadarki çocuklar ile emekliler ve Şengen vizesi olan vatandaşlara vize uygulanmayacağı dair bir anlaşma hazırladı.

Hazırlanan bu anlaşma, bu ayın sonuna kadar Arnavutluk Dışişleri Bakanlığına teslim edilecek. Makedonya Dışişleri Bakanlığında danışman olan Savo Sibinovski, yeni uygulamanın iki ülke arasında vize rejiminin kolaylaştırlması ve yakın bir zamanda tamamen kaldırılması için önemli olduğu söyledi. Sibinovski'ye göre, hazırlanan yeni anlaşmada, Arnavutluk'ta Makedonya sınırına 50 kilometre uzaklığına kadar oturan vatandaşlar, vize almadan, sadece özel bir geçiş izni ile geçiş yapabileceklerini söyledi. Sibinovski, ayrıca, iki ülke arasındaki sınıra yakın, bir Makedon Diplomatik Temsilcilik bürosunun açılması için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Makedonya ile Arnavutluk arasındaki ilişkiler son yılların en kritik dönemine girmişti. Makedonya Dışişleri Bakanlığı, Arnavutluk vatandaşlarının bu ülkeye giriş yapmak için diğer Avrupa Birliği ülkelerine uygulanan prosedürlerin aynısıyla karşılaşacakları açıklamıştı. Üsküp'ün bu kararı, 1 Ocak 2008 itibariyle uygulamaya geçilmesine düşünülürken bu karar şimdilik iptal oldu.

Kaynak: CHA