Mahkumlar Akif'i ve İstiklal Marşı'nı canlandırdı

Mahkumlar Akif'i ve İstiklal Marşı'nı canlandırdı

Ordu'da ilk kez düzenlenen etkinlik ile Efirli Cezavi'ndeki hükümlü ve tutuklular gardiyanlar ile birlikte Büyük Millet Meclisi'nde İstiklal Marşı'nın kabulünü tarihi gerçeklere sadık kalarak perdeye taşıdı.

Mahkumlar Akif'i ve İstiklal Marşı'nı canlandırdı

Ordu'da ilk kez düzenlenen etkinlik ile Efirli Cezavi'ndeki hükümlü ve tutuklular gardiyanlar ile birlikte Büyük Millet Meclisi'nde İstiklal Marşı'nın kabulünü tarihi gerçeklere sadık kalarak perdeye taşıdı.

Tüm Türkiye'de kutlanan İstiklal Marşı'nın kabulü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinlikleri içinde en anlamlı ve özel törenlerden biri Ordu Efirli Cezaevi'nde gerçekleştirildi. Cezaevi savcısının teklifi ile belli bir süre özgürlükleri kısıtlanan mahkumlar, Büyük Millet Meclisi'nde İstiklal Marşı'nın kabulünü tarihi gerçeklere sadık kalarak iki perdelik oyunla sahneye taşıdı.

Cezaevi görevlileri tarafından İstiklal Marşı'nın nasıl kabul edildiğinin anlatıldığı programda Akif'in şiirleri de mahkumlar tarafından okundu.

Cezaevi salonunda yapılan gösteriyi Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk'ün yanı sıra diğer hükümlü ve tutuklular da izledi. Gardiyanların ve mahkumların sık sık alkışlandığı oyunun sonunda isimleri tek tek okunarak sahneye çağrılan gardiyan ve mahkumlar ayakta alkışlandı.

Oyunda Hamdullah Suphi Bey'in Meclis kürsüsünden Akif'in İstiklal Marşı'nın okumasını canlandıran hükümlü Mehmet Dokumacı, "Hayatım boyunca unutamayacağım çok büyük bir gurur yaşadım. Dilerim bir şeyleri gösterebilmişizdir, dilerim bizlere güvenenleri mahcup etmemişizdir. İnsana çok büyük bir öz güven geliyor. Ormanda büyüyen mantarlar olmadığımızı gördük ve sanırım göstermeyi de başardık." dedi.

Hükümlü Hayati Temel ise "İstiklal Marşı bizim manevi duygularımızı yansıttığı için daha özveri ile çalıştık. Ben yapmacık değil her şeyimle elimden geleni ortaya koyma çabası içinde oldum. Bize bu fırsatı veren cezaevi yönetimine teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"Bende 'Allah bu millette bir daha İstiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin' diyorum" diyen hükümlü Bayram Keklik ise "Mehmet Akif'i, hocamızı burada saygı ile anıyorum. Çok heyecan verici bir şey oldu benim için. Cezaevinde olmak dilen söylendiği kadar kolay bir şey değil. Ben dışarıdaki insanların arkadaş çevrelerine dikkat etmelerini istiyor, hatasız insan olmaz diyorum." şeklinde konuştu.

Meclis başkanını oynayan İnfaz Koruma Baş Memuru Cevdet Güney de, "Bir ay boyunca provalarımız sürdü, burada cezaların çekmekte olan arkadaşlar ile gece gündüz çalışarak keyifli bir çalışma yaptık." dedi.

Cezaevi öğretmeni Mustafa Çelikpınar ise hükümlü ve tutuklulara güvendiklerini, bu çalışmanın bir başlangıç olmasını istediklerini belirterek, destek olunduğu takdirde daha başka projeleri ortaya koymak istediklerini söyledi.

Hükümlü Serkan Akça da oyun ilk söylendiğinde 'acaba yapabilir miyim, altından kalkabilir miyim' şeklinde kuşkular yaşadığını aktararak, "Sonra provalar ile bunları aştık, bir özgüven geldi bize. Doğrusu biz kendimizi beğendik, dilerim izleyenlere de o günlerin ruhu biraz olsan hissettirebilmişizdir." diye konuştu.

Hükümlü Volkan Akyüz ise "Hem heyecanlandık ham gururlandık cezaevi yönetimimize bize güvenip destek oldukları için sağolsunlar diyorum." dedi.

Kaynak: CHA