Mahkum Yakınları Görüş İçin Cezaevine Alınmaya Başlandı

Mahkum Yakınları Görüş İçin Cezaevine Alınmaya Başlandı

Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde yaşanan olayların ardından, mahkum yakınları açık görüş için içeri alınmaya başlandı.

Mahkum Yakınları Görüş İçin Cezaevine Alınmaya Başlandı

Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde yaşanan olayların ardından, mahkum yakınları açık görüş için içeri alınmaya başlandı. Cezaevine gelen Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın, ailelerin kaygılarını gidermeye çalıştıklarını söyledi.

Başsavcı Mustafa Yalçın, burada ilk olarak görüş için bekleyen ailelerle konuştu. Yalçın, herkesin yakınıyla görüşmesine imkan sağlamaya çalıştıklarını kaydederek, "İnsan hayatı bizim için değerlidir. 'İnsanı yaşat ki devlet yücelsin' mantığıyla hareket ediyoruz. Şu anda ailelerin kaygılarını gidermeye çalışıyoruz, onları yakınlarıyla görüştürmeye çalışıyoruz" dedi.

Başsavcıya yaklaşan bir tutuklu yakınının, "Benim kardeşim B 14 koğuşunda kalıyor. Onu da götürdünüz mü?" sorusu üzerine Başsavcı Yalçın, B 14 koğuşunun götürülmediğini, iki ayrı koğuşun gönderildiğini söyledi.

Öte yandan sabahın erken saatlerinden itibaren cezaevi önüne gelen mahkum ve tutuklu yakınları, öğle saatlerinde açık görüş için polis barikatından içeri alındı. İlk sırayı almak için koşmaya başlayan mahkum ve tutuklu yakınlarının heyecanı yüzlerine yansıdı. Yaşanan olayların ardından ilk kez yakınlarıyla görüşecek olan vatandaşlar, yaşananların endişe verici olduğunu söyledi. Görüş için sıraya giren mahkum ve tutuklu yakınları, yetkililerin yaşanan olayları bir an önce aydınlatmasını isteyerek, "Bizler kaç gündür yakınlarımızla görüşemiyoruz. Onların can güvenliğinin olduğuna da artık inanmıyoruz. Bugün görüş olacağını söylediler ve sabahın erken saatlerinde buraya geldik. Bu kadar insanı burada bekleterek işkence çektiriyorlar. Yakınlarımız içeride, biz burada işkence görüyoruz. Bize ne zaman içeri alınacağımız söylenseydi burada saatlerce beklemek zorunda kalmazdık" ifadelerini kullandı.

Cezaevindeki insanların çok zor şartlar altında olduğunu da belirten mahkum ve tutuklu yakınları, "Cezaevindeki yakınlarımız buz dolaplarına kadar kendi paralarıyla almışlar. Devletimiz buradaki insanlara bir klima alamıyor mu? Suriye'den gelen vatandaşlara klimalı çadır bile dağıttılar, bütün ihtiyaçlarını karşıladılar" diye yakındı. - ŞANLIURFA