'Mahkemeyi Baskıdan Azade Tutmak Mecburiyeti Var'

'Mahkemeyi Baskıdan Azade Tutmak Mecburiyeti Var'

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, '( Cumhurbaşkanı Seçimi) Mahkeme Sürecini Beklemek ve Mahkemeyi Her Türlü Baskıdan Azade Tutmak Mecburiyeti Vardır' Dedi.

'Mahkemeyi Baskıdan Azade Tutmak Mecburiyeti Var'

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ''(Cumhurbaşkanı seçimi) Mahkeme sürecini beklemek ve mahkemeyi her türlü baskıdan azade tutmak mecburiyeti vardır'' dedi.

Ağar, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, DYP'nin 4.5 yıldan bu yana erken seçim çağrısı yaptığını anımsattı.

''Siyasetin mahkemeye taşınmaması gerektiğini'' söylediğini anımsatan Ağar, ''DYP'nin demokrasi konusunda kimseyle yarışa girmesine gerek olmayan parlak bir sicili vardır. Bugün organize bir takım hareketlerle meseleyi çarpıtmak, siyasi ahlaka fevkalade aykırıdır'' diye konuştu.

''Gerginlikten, kutuplaşmadan medet umarak siyaset yapmayı Allah bize nasip etmesin'' diye konuşan Ağar, şunları söyledi:

''3. turda kendi oylarınızla seçebilirsiniz. Bizden kimse destek isteme hakkına sahip değildir.

'Siyaset mahkemeye taşınmamalı' demişiz, taşımışlardır. Bugün de mahkeme süreci devam ederken bir parti genel başkanının dediği tarzda bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değil. Mahkemede devam eden konu hakkında her türlü baskı kabul edilemez. Mahkeme, serbest, özgür iradesiyle bir karar verecektir. Keşke konu mahkemeye taşınmadan Meclis içinde bir uzlaşma ile çözülebilseydi. Mahkeme sürecini beklemek ve mahkemeyi her türlü baskıdan azade tutmak mecburiyeti vardır. Buna rağmen eğer siyaset kendi inisiyatifiyle bir çözüm geliştirme başarısını gösterirse bundan milletin de bir şikayeti olmaz, bizim de bir şikayetimiz olmaz.''

Bir gazetecinin, ''Çağlayan mitingi''ni nasıl değerlendirdikleri sorusu üzerine Ağar, ''Başta siyaset olmak üzere toplumun her kesimi mesajları almayı başarmalıdır'' dedi.

''CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa'nın temel değerlerine bağlı bütün partilere sağ-sol fark etmez diyerek birliktelik çağrısında bulunuyor. Sizin böyle bir çağrıya yanıtınız ne olur?'' sorusuna Ağar, ''Bir tek parti anlayışı diye bir şey mi var? Tek parti anlayışı tarihin evrelerinde kalmış. Bugün kutuplaşma olur, böyle bir şey olabilir mi? Bizim için siyaset çok sesliliktir'' karşılığını verdi.

' 'Türkiye'nin geldiği bugünkü durumdan, erken seçim ihtimali de göz önünde bulundurulursa merkez sağda birleşme çabaları nasıl etkilenir?'' sorusu üzerine Ağar, ''Süreç olumlu bir biçimde gelişmektedir, görülmektedir. Milletimiz neyi istiyorsa siyasette o olacaktır. Belirleyici güç milletin kendisidir. O bakımdan milletimiz rahat olmalıdır'' dedi.

''Genelkurmay Başkanlığının açıklamasının ardından bugün gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Ağar, ''Biz demokrasinin her türlü baskının ötesinde kendi gücüyle kendi yolunu bulacağını düşünüyoruz. Süreç bu noktada bizim arzu etmememize rağmen bir hukuki süreç içerisindedir'' diye konuştu.

Ağar, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bugünkü basın toplantısıyla ilgili bir soru üzerine, ''Konusu mahkemede olan bir dava hakkında hiç kimsenin bir yorumda bulunmaması lazım, bir baskıda, bir telkinde bulunmaması lazım'' dedi.

''Her türlü baskı derken bu Genelkurmay açıklamasını da kapsıyor mu?'' sorusuna Ağar, ''Her türlü baskı dedim ben'' karşılığını verdi.