"Magosa'nın Taşları" Belgeseli Paris'te Gösterildi

"Magosa'nın Taşları" Belgeseli Paris'te Gösterildi

"The Stones Of Famagusta" (Magosa'nın Taşları) Adlı Belgesel Film, Geçtiğimiz Hafta Fransa'nın Başkenti Paris'te Düzenlenen "Save The Medieval Walled City Of Famagusta" (Ortaçağ'ın Surlu Şehri Mağusa'yı Kurtaralım) Adlı Konferansta Gösterildi.

"The Stones of Famagusta" (Magosa'nın Taşları) adlı belgesel film, geçtiğimiz hafta Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "Save the Medieval Walled City of Famagusta" (Ortaçağ'ın Surlu Şehri Mağusa'yı Kurtaralım) adlı konferansta gösterildi.

Black Dog Media'dan verilen bilgiye göre, Europa Nostra (Pan-Euopean Federation for Cultural Heritage) tarafından 4-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen konferansın ilk gün etkinlikleri arasında yer alan belgeselin gösterimi, Paris'te Avrupa Komisyonu'nun Paris Temsilciliği binasında gerçekleştirildi.

Gazimağusa'nın kültürel mirasına olan ilgiyi yeniden canlandırmayı hedefleyen filmin gösteriminden sonra bir konuşma yapan Europa Nostra Başkan Yardımcısı Costa Carras, belgeselin Mağusa kentini çok güzel şekilde anlattığını belirterek, "Bu film, kentin çok iyi bir savunucusu, öyle ki bu kent için dünyayı dolaşıyor' dedi.

Carras, filmin gösterildiği her yerde bu kentin sesini duyuracağını ve buraya duyulan ilgiyi artıracağına inanç belirtti.

Bir kaç ay önce de ABD'de Santa Barbara Film Festivali'nde gösterilen ve "Black Dog Media" prodüksiyonu olan "The Stones of Famagusta" adlı belgeselin yapımcı ve yönetmeni Dan Frodsham ile belgeselin sunucusu Allan Langdale de, Paris'teki konferanstaki gösterime katılarak izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Dan Frodsham yaptığı açıklamada, "Santa Barbara'daki başarımız gerçekten çok sevindiriciydi, ancak Paris'teki gösterimin önemi daha büyüktü. Çünkü buradaki izleyiciler, Mağusa'nın kültürel mirasının korunması için ihtiyacı olan kaynakların buraya gelmesini sağlayacak kişilerdi. Görünüşe göre de bu gerçekleşecek gibi" dedi.

(MG-NO-NO-D)