Haberi Paylaş

Cumhuriyet'in 100. Yıl Marşı'na Sürpriz Aday!

Magazin Haberleri

Cumhuriyet'in 100. Yıl Marşı'na Sürpriz Aday!

Cumhuriyet'in 100. Yıl Marşı'nı besteleyecek ve seslendirecek kişi merakla bekleniyor. Son günlerdeki polemiğe dahil olan şarkıcı Göksel, Cumhuriyet'in 100. Yıl Marşı'nı bir kadın seslendirebilir. Neden olmasın?" diyerek gündem yarattı. İşte detaylar...

Gazeteci Arif Hür, Cumhuriyet'in yüzüncü yıl marşını bestelemesi ve seslendirmesi muhtemel kişileri köşesine taşıdı. Hür, "Cumhuriyet'in yüzüncü yıl marşını seslendirmesi hususunda Tarkan, Kıraç, Kenan Doğulu ve Haluk Levent'in adı kulislerde dolaşıyor" dedi.

Bu gelişme sonrası ünlü şarkıcı Göksel de polemiğe dahil olup görüşünü açıkladı.

CUMHURİYET'İN 100. YIL MARŞI'NI SESLENDİRMEYE ADAY

Göksel, "Ben ya da başka bir kadın besteci? Neden olmasın... Neden akla hep erkek besteciler, yazarlar, şairler ve ressamlar geliyor. Bu kez bir kadın... Neden olmasın?" diyerek Cumhuriyet'in 100. Yıl Marşı'nı seslendirmeye aday olduğunu açıkladı.

Ünlü şarkıcı Emre Aydın da geçtiğimiz günlerde bu konudaki fikrini açıklamıştı.

"ERKEKLER KENARDA DURSUN"

Aydın, "Cumhuriyet'in 100. Yıl Marşı'nı kim bestelesin ve seslendirsin meselesi konuşulmaya başladı. Adaylar erkek. Kimin seslendireceğini değil de kimlerin seslendirmeyeceğini netleştirelim önce.

Erkekler kenarda dursun ve 100. Yıl Marşı'nı bir kadın bestelesin ve seslendirsin!" demişti.

GÖKSEL KİMDİR?

Göksel Demirpençe, 25 Kasım 1971 yılında İstanbul'da doğdu. Türk şarkıcı ve söz yazarı. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümündeki eğitimini devam ettirirken profesyonel olarak müzikle ilgilenmeye başlamıştır. 2002-2007 yılları arası Alper Erinç ile evli kalmıştır.

Göksel, 1992 yılından itibaren birçok orkestrada solistlik yaptı. 1995 yılında ünlü müzisyen Onno Tunç'la tanışmasıyla birlikte müzik kariyerinde ilk albümünü yayınladı. ve yine aynı yıl Sezen Aksu'nun orkestrasında vokalist olarak görev aldı.

İlk albümü Yollar Sarp Özdemiroğlu prodüktörlüğünde 1997 yılında yayınlandı. Albüm ağırlıklı olarak sanatçının kendi bestelerinden oluşuyordu. Kendi şarkıları dışında söz ve müzikleri Sezen Aksu ve Onno Tunç'a ait "Kurşuni Renkler" ve "Yakışıklı" adlı iki şarkıyı yorumladı. Albümün ses getiren ilk parçası "Sabır" oldu. Şarkı Göksel'in teatral yorumu ve Yavuz Çetin'in gitar solosuyla beraber, deneysel tatlar içeren video klibiyle de müzikseverlerin beğenisini kazandı, ikinci albümü Körebe Ekim 2001'de piyasaya çıktı.

Bu albümde yer alan "Depresyondayım" şarkısı geniş kitleler tarafından çok sevildi. Körebe albümü aynı zamanda Göksel ve Alper Erinç'in müzikal birlikteliklerinin başlangıcı oldu. Şarkıcı aslında neşeli biri olduğunu ancak şarkılarını hüzünlü zamanlarda yazdığını söylemiştir.

Göksel, Alper Erinç prodüktörlüğünde 2003 yılında Söz Ver, 2005 yılında Arka Bahçem ve 2007 yılında çıkış şarkısı olarak "Yarabbi Şükür" seçilen Ay'da Yürüdüm albümüyle müzikseverlerle buluştu, 2009 Mayıs ayında yayınlanan Mektubumu Buldun mu? ve 2010 yılında Hayat Rüya Gibi albümleri ile 70'li yılların şarkılarını yeniden seslendirdi. Yine 2012 yılında Ozan Çolakoğlu prodüktörlüğünde Bende Bi' Aşk Var isimli albümü çıkaran Göksel, büyük beğeni topladı.

Bende Bi' Aşk Var son yılların en iyi albümü olarak nitelendirildi.[kaynak belirtilmeli] Göksel, dijital platformda yılın en çok indirilen şarkısı "Acıyor" ile Altın Kelebek, Avrupa Gazeteciler Derneği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti "En İyi Pop Kadın Sanatçı" ödüllerine layık görüldü. Göksel üçüncü video klibi "Yalnız Kuş"'u 2012 Kasım ayında yayınladı. 2013 Türkiye Video Müzik Ödüllerin'de "En iyi kadın şarkıcı" ödülünü almıştır.

5 Ocak 2015 günü Göksel'in dokuzuncu stüdyo albümü Sen Orda Yoksunu Avrupa Müzik etiketiyle dijitalde yayımladı. Albümün aranjörlüğünü Ozan Çolakoğlu üstlendi. Şarkı sözlerinin yer aldığı albüm kitapçığını, Göksel kendi el yazısıyla yazdı. Albüm fotoğrafları Moskova'da Aytekin Yalçın tarafından çekildi. Toplam on bir şarkının yer aldığı albümdeki tüm şarkıların söz-müziği Göksel'e ait. Albümün son şarkısını ise Göksel ve Mabel Matiz beraber yazdılar.

Kaynak: Snob Magazin / Magazin

Haluk Levent Cumhuriyet Göksel Magazin Haberler

Bu haber Snob Magazin tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Snob Magazin tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Snob Magazin kurumudur.
title