Madrid: İspanya ve ABD Arasında Radrasyonel Etkilerin Temizlenmesi Anlaşması

Madrid: İspanya ve ABD Arasında Radrasyonel Etkilerin Temizlenmesi Anlaşması

İspanya ve ABD, 40 Yıl Önce İspanya'nın Güneyinde Bulunan Palomeras (Almeria) Bölgesine Kaza Sonucu Bir ABD Savaş Uçağından Düşen 2 Atom Bombasının Bıraktığı ve Hala Yayılmaya Devam Eden Radrasyonel Etkileri Birlikte Temizlemek İçin Anlaşma Sağladı.

Madrid: İspanya ve ABD Arasında Radrasyonel Etkilerin Temizlenmesi Anlaşması

İspanya ve ABD, 40 yıl önce İspanya'nın güneyinde bulunan Palomeras (Almeria) bölgesine kaza sonucu bir ABD savaş uçağından düşen 2 atom bombasının bıraktığı ve hala yayılmaya devam eden radrasyonel etkileri birlikte temizlemek için anlaşma sağladı.

17 Ocak 1966 tarihinde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait deneme uçuşu yapan, her biri 4'er atom bombası ile yüklü 2 adet B-52 savaş uçağından biri, İspanya üzerindeyken alev alarak Palomeras bölgesine düşmüştü. Dört bombadan 2'si bu bölgede patlamış, biri toprağa çakılmasına rağmen patlamamış, sonuncu bomba ise aylar sonra patlamamış halde denizde bulunmuştu. Patlayan 2 bombada, radyoaktifliği binlerce yıl sürebilecek toplam 3 kilogram plütonyum açığa çıkmıştı. Yapılan açıklamada, 4 bombanın da patlaması durumunda, 2. Dünya Savaşı'nda Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarından 75 kat daha yüksek etkide radyasyonun açığa çıkmış olacağı belirtilmişti. Hala Palomeras'ta etkilerinin devam ettiği gözlenen atom bombalarının temizlenmesi için ABD Devlet Enerji Kurumu ile İspanya Enerji Araştırma Kurumu arasında İspanya'nın başkenti Madrid'de görüşmelerde bulunuldu. Varılan anlaşmaya göre, oluşturulacak bir temizlik ve araştırma birimi, önce bombaların düştüğü bölgede detaylı incelemeler yapacak. Maliyeti şuan tam olarak hesaplanamayan çalışmaları, her iki ülkenin ortak şekilde finanse edeceği açıklandı. ABD Devlet Enerji Kurumu yetkililerince yapılan açıklamada, radyasyondan kaynaklanan kirliliğin temizlenmesinin oldukça zor olduğu ve yıllar sürebileceği ifade edildi. Özellikle düşen bombalarda bulunan plütonyum ve uranyum gibi radyasyon yayma gücü çok yüksek olan maddelerin, radyoaktifliklerini binlerce yıl sürdürebildikleri, bu bakımdan araştırmaların yapılacağı bölgede itinalı bir çalışmanın sürdürüleceği öğrenildi.

Özellikle bombaların düştüğü 10 hektarlık alanda çalışmaların yoğunlaşacağı ve şuan radyasyonun sahip olduğu etki gücünün tam olarak bilinmediği, bu yüzden ne tarz bir çalışma sürdürüleceğinin de kesinlik kazanmadığı kaydedildi. Bölgede yaşayan halkın, gerek görüldüğünde başka yerleşim bölgelerine taşınabileceği de ifade edildi.

ABD yetkilileri, bugüne kadar bölgede 3 kez araştırma yapmış, ama kesin verilere ulaşamamıştı.

Kaynak: İHA