Madrid: İspanya'dan Barış Çağrısı

Madrid: İspanya'dan Barış Çağrısı

İspanya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Ortadoğu'daki Sürece Derhal Müdahale Etmesi Gerektiğini ve Barışın Sağlanması İçin Girişimlerde Bulunmasını İstedi.

Madrid: İspanya'dan Barış Çağrısı

İspanya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Ortadoğu'daki sürece derhal müdahale etmesi gerektiğini ve barışın sağlanması için girişimlerde bulunmasını istedi.

BM Güvenlik Konseyi'nde, İsrail'in Filistin'deki katliamının ele alındığı oturumda İspanya Sözcüsü, Ortadoğu dörtlüsü BM, Avrupa Birliği (AB), Rusya ve ABD'nin Ortadoğu'da yaşanan olaylara ağırlıklarını koymaları ve kalıcı barış için bir an önce adım atmaları çağrısında bulundu. İspanya Sözcüsü, Ortadoğu'da cereyan eden havanın endişe verici olduğunu, somut gelişmelerin vakit kaybetmeden uygulanması gerektiğini ve bunun da kısa dönemde barışı sağlamakla mümkün olabileceğini dile getirdi. İspanyol diplomat ayrıca, Ortadoğu'da barışın sağlanmasının silahsızlanmadan geçtiği, silahsızlanmanın da, kurulabilecek uluslararası bir komisyon tarafından sağlanabileceği fikrini öne sürdü. Silah gücünün denetlenmesi gereken ülkeler arasında İsrail, Filistin, Lübnan ve Suriye'nin öncelikli olması gerektiğini kaydeden İspanyol diplomat, bu ülkelerde yer alan yasadışı silahlı güçlerin de ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaların yapılmasının önemli bir gelişme olabileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan İspanya BM Sözcüsü, Ortadoğu'da barışın sağlanması için net bir rota olması gerektiğini, bölgede bulunan ülkelerin barış temaslarına sıcak bakması ve işbirliği içinde olması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: İHA