Madrid: Fernando Alonso'dan Şampiyonluk Yorumu

Formula 1'de Son 2 Sezonun Şampiyonu İspanyol Pilot Fernando Alonso, Bu Sezonki Şampiyonluğunu Geçen Sezonki Şampiyonluğundan Daha Zor Elde Ettiğini Söyledi.

Madrid: Fernando Alonso'dan Şampiyonluk Yorumu

Formula 1'de son 2 sezonun şampiyonu İspanyol pilot Fernando Alonso, bu sezonki şampiyonluğunu geçen sezonki şampiyonluğundan daha zor elde ettiğini söyledi.

Renault ile Formula 1'in son 2 sezonunda pilotlar klasmanında şampiyonluğa ulaşan İspanyol pilot Fernando Alonso, bu sezon elde ettiği şampiyonluğun kendisi için çok daha zor ve önemli olduğunu söyledi. Üst üste 2 dünya şampiyonluğunu kazanmanın çok zor olduğunu, ancak üçüncüsünü de kazanmak için elinden geleni yapacağını belirten Alonso, "Bu sezon her şey yepyeni olacak. Her şeyden önce benim için yeni bir ekip, yeni bir araba. Çok çalışmam gerektiğine inanıyorum. Tabii bu arada diğer ekiplerin de birçok yenilik yapacağına ve hepsinin çok iddialı olacaklarını düşünüyorum" dedi.

Önümüzdeki sezon McLaren Mercedes ile birçok başarıya imza atmak istediğini söyleyen Alonso, efsanevi pilot Michael Schumacher'den doğan boşluğu kendisinin dolduracağı ve 2. Schumacher efsanesi olacağı şeklindeki söylentileri, "Bu tarz söylentiler yersiz. Sonuçta Formula 1'de mücadele eden her pilotun şansı eşit. Önümüzdeki sezonun sonunda bir şampiyon olacak ve bu Formula 1'deki her pilotun ulaşmakta eşit şansa sahip olduğu bir mücadele" şeklinde yorumladı.

Pilotlar klasmanında şampiyonluk için kendisini son ana kadar zorlayan Michael Schumacher'in Formula 1'e vedasının erken olup olmadığı sorusuna ise Alonso, "Her pilotun kendine özgü bir yapısı var ve herkes geleceği ile ilgili kararlar almakta özgürdür. Bence Schumacher, şu an Formula 1'deki kariyerine nokta koymuş olmasına rağmen çok üst düzeyde bir performansa sahip. Son ana kadar ne kadar iyi yarıştığını herkes gördü" cevabını verdi.

Formula 1'in efsanevi pilotlarından Senna ile benzer yönlerinin olduğu şeklinde çıkan haberlerle ilgili de Alonso, "Bu tarz benzetmeleri yapanlar genelde gazeteciler. Aslında efsanevi bir pilota benzetilmek gurur verici. Bana söylenenlere göre Senna'da bulunan birçok özelliği ben de taşıyormuşum, ama bugünkü Formula 1 artık çok farklı. Geçmişteki Formula 1'lerle kıyaslamaya kalkmak neredeyse imkansız" diye konuştu.

Kaynak: İHA