Madımak Olaylarında Hayatını Kaybedenler Olayın 23. Yılında Anıldı

Madımak Olaylarında Hayatını Kaybedenler Olayın 23. Yılında Anıldı

02.07.2016 16:52 | Son Güncelleme: 02.07.2016 16:52
Madımak Olaylarında Hayatını Kaybedenler Olayın 23. Yılında Anıldı

Sivas'ta, 2 Temmuz 1993'te 37 kişinin hayatını kaybettiği Madımak olaylarının 23. yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği düzenlendi.

Sivas'ta, 2 Temmuz 1993'te 37 kişinin hayatını kaybettiği Madımak olaylarının 23. yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği düzenlendi. Yapılan konuşmalarda Madımak'ın müze olması bir kez daha talep edildi. Gerçek faillerin bir an önce bulunarak hesap sorulması istendi.

Ethembey Parkı önünde toplanan kalabalık, kontrol noktalarında polis tarafından sıkı kontrolden geçirildikten sonra Mevlana Caddesi boyunca yürüdü. Kalabalık, kent meydanını takip ederek eski Madımak Oteli önüne geldi. Bilim ve Kültür Merkezi olarak kullanılan eski Madımak Oteli önünde geniş güvenlik önlemi alan polis, barikat kurdu. Merkezin önüne sadece olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınları ile CHP ve HDP'li milletvekilleri alındı. Burada olaylarda hayatını kaybedenlerin anısına karanfil bırakıldı. Olayda hayatını kaybedenlerin aileleri gözyaşlarını tutamadı.

Müze yapılmadığı için bina içine girmeyen yakınları, olayda yaşamını yitiren sanatçı Hasret Gültekin anısına yaptırılan bağlamanın üzerine karanfil bıraktı. Nesimi Çimen'in eşi Makbule Çimen, Madımak Oteli'nin müze yapılması gerektiğini söyledi.

Sivas'a gelen CHP'li 20 milletvekili de anma etkinliğine katıldı. Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve milletvekilleri, Bilim ve Kültür Merkezi önüne karanfil bıraktı. Burada olaylarda hayatını kaybedenlerin isimleri okunarak anıldı.

"EN KISA SÜREDE MÜZE YAPILMALI"

Burada basın mensuplarına konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "23 yıl önce burada bulunan aydınlar, barışı ve kardeşliği savundular. Onları yakanlar insanlığı yaktılar. O zihniyet hala devam ediyor. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 44 insan katledildi. Maalesef hükümet bütün Alevi kurumlarının ve ailelerin talebine rağmen Madımak'ı müze yapmıyor. Umarız en kısa sürede burası utanç müzesi olur. Umarız Türkiye Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu laik demokratik düzeni devam ettirir ve bir daha bu olaylar yaşanmaz diyoruz, acıyı paylaşıyoruz ve ailelere başsağlığı diliyoruz." dedi.

"AMACIMIZ KİN GÜTMEK DEĞİL"

Hasret Gültekin anısına yaptırdığı bağlamayla etkinliğe katılan ve bağlamasını bina önüne bırakan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ise "23 yıl önce Madımak Oteli'nde hepimiz yandık, aslında geleceğimiz yandı. Sazımız, sözümüz ve sanatımız yandı. Amacımız kin gütmek ve intikam almak değil. Biz birlikte yaşama kültürünü geliştirip, barış içinde geleceğe umutla bakan bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz. Çocuklarımız aydınlık bir Türkiye'de yaşasın istiyoruz. Ama 23 yıl önce canlarımızı yakan zihniyet, o kadar şüpheliden sadece 198 tanesini gözaltına aldı ve onlardan 128'i yargılandı. Yargılamanın bir kısmı zaman aşımına uğradı, şu anda yalnızca çok basit suçlardan 3 kişi yargılanıyor." diye konuştu.

Milletvekili Biçer, Hasret Gültekin anısına getirdiği saz ile ilgili de "Yanan sazımızı, sözümüzü ve sanatımızı anmak için getirdim. Hem Hasret Gültekin'in hem de bütün yanan canlarımızı bir kere daha anıyorum. Bütün ailelere ve ulusumuza başsağlığı diliyorum." dedi.

"DAVA SONUÇLANMALI, FAİLLER BULUNMALI"

HDP Milletvekili Müslüm Doğan da Madımak Oteli'nin bir türlü müzeye dönüştürülemediğine değinerek, "Bir türlü utanç müzesine dönüştürülemeyen müzenin önündeyiz. Devletin kolluk kuvvetlerinin gözü önünde insanlar maalesef katledildi, yakılarak öldürüldüler. 23 yıldır adalet arıyoruz, adresleri belli olmasına rağmen 15 kişinin kaçak olduğunu biliyoruz. Devlet bir katliam sanığı olarak onları talep etmiyor. Bu dava sonuçlanmadığı sürece buradaki canlar aklanmayacaktır." ifadelerini kullandı.

ETKİNLİK SONRASI SEMAH ÇEKTİLER

Konuşmaların ardından, tören semah ekibinin gösterisiyle son buldu. Madımak Oteli'ndeki olaylarda hayatını kaybedenlerin anısına semah çeken grup ilgiyle izlendi. Etkinlik, Alevi dedesinin yaptığı duanın ardından sona erdi. Toplanan kalabalık yürüyüş güzergahını izleyerek geri döndü.

Madımak Olaylarında Hayatını Kaybedenler Olayın 23. Yılında Anıldı
Madımak Olaylarında Hayatını Kaybedenler Olayın 23. Yılında Anıldı
Madımak Olaylarında Hayatını Kaybedenler Olayın 23. Yılında Anıldı
Madımak Olaylarında Hayatını Kaybedenler Olayın 23. Yılında Anıldı

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title