Madene karşı Belediyeler Birliği

Madene karşı Belediyeler Birliği

Edremit Körfezinde 15, Çanakkale bölgesinde de 19 belediye olmak üzere, 34 belediyenin katılımı ile altın madeni aranmasını önlemek amacıyla, Marda Dağı ve Kazdağları Belediyeler Birliği kurulması yönünde karar alındı.

Madene karşı Belediyeler Birliği

Edremit Körfezinde 15, Çanakkale bölgesinde de 19 belediye olmak üzere, 34 belediyenin katılımı ile altın madeni aranmasını önlemek amacıyla, Marda Dağı ve Kazdağları Belediyeler Birliği kurulması yönünde karar alındı.

Çanakkale ve ilçeleri ile Edremit Körfezi'nde bulunan belediyelerin Kazdağlarında ve Marda dağında maden aranmasına karşı çıkan belediyelerin biraraya gelerek oluşturdukları İda- Marda Yerel yönetimler Çevre Platformu, Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde toplandı. 1 il, 10 ilçe ve 24 belde belediyesinden oluşan platform, Marda Dağı ve Kazdağları Belediyeler Birliği çatısı altında toplanma kararı aldı.

Kazdağları ve Marda Dağı eteklerinde yer alan toplam 39 belediyenin destek verdiği Burhaniye Belediyesi Park Düğün Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, tüm belediye başkanları hazır bulundu. Toplantıda söz alan belediye başkanlarının hemen hemen tamamı altına karşı mücadele vermek için bir birliğin şart olduğu görüşünde birleşirken, toplantıda karşıdaki madenci gruplarının çok güçlü olduğu, bunlarla tek başına kimsenin mücadele edemeyeceği görüşü de hakim oldu.

Toplantıya ev sahipliği yapan Burhaniye Belediye ve Körfez Belediyeler Birliği Başkanı Fikret Akova, "Toplantıda Kazdağlarında ve Marda Dağlarındaki belediyeler buluştular. Bu belediyeler son zamanlarda gündeme gelen altın madeni arama çalışmalında problemi beraber paylaşmak adına buluştular. Kazdağları ve Marda Dağı Belediyeler Birliği Kurulmasına karar verdiler. Bu karar doğrultusunda 8 belediye başkanı kurucular kurulunu oluşturacak. Yapılacak olan ilk toplantının tarihi de belirlendi. Belediyeler burada ortak hareket etme kararı aldılar. Belediyeler birliği oluşturmak konusunda fikir birliğine vardılar" dedi.

Başkan Akova, Küçükkuyu Belediyesinin altın aranmasını önlemek amacıyla aldığı meclis kararını da değerlendirerek, kurulacak olan Kazdağları ve Marda Dağı Belediyeler Birliğinin hem kuruluşu için hem de buna benzeyen Küçükkuyu Belediyesinin aldığı karar gibi kararların alınabilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Akova, bütün bunların çok kısa bir süre içerisinde gündeme de geleceğini sözlerine ekledi.

Toplantıda söz alan Edremit'in Altınoluk Belediye Başkanı İsmail Aynur, vakit geçirilmeden bir eylem planının ortaya koyularak harekete geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Çanakkale'nin Yenice İlçesinin Kalkım Beldesi Belediye Başkanı Necdet Gürhan ise böyle bir birlik kurulmasının oldukça hayırlı olacağının altını çizerek, bu toplantıların devam etmesi umudunda olduğunu söyledi.

Başkan Gürhan, beldesinde birçok kişinin bir ekmek alacak parası bulunmadığının altını da çizerek, madencilerin beldesine çok büyük ekonomik bir gelir bıraktığını dillendirdi. Gürhan konuşmasında, şöyle dedi: "Benim beldemde kurşun madeni işleten bir şirket var. Bir tanede sondaj çalışması yapan başka bir şirket var. İş yerini açmış olan şirketin çalışmalarında bu güne kadar hiçbir engel olmadım. Çünkü belde insanının kış döneminde bir çay parasına ihtiyacı var. Bu işin birde ekonomik boyutu var. Yöre insanında geçimini sağlayacak, ekonomisini güçlü kılacak tarımdan başka bir şey yok. İstihdam yok. Sanayi yok. Bu şirketlerden benim beldeme en aşağı aylık 200- 300 Bin YTL para geliyor. Bunu da dikkatimizden kaçırmayalım bu işin bir de ekonomik boyutu var. Ben bu yüzden bu şirketlerin hiç birisine karşı çıkmadım. Çıkamıyorum. Çünkü insanım çalışıyor orada. Yani körfezdeki belediyelerimizin mali durumu iyi. Birazda Yenice bölgesine bakılmalı. Körfez yatırımcısının da benim bölgeme yönelmesi gerekmekte. Kurulacak olan belediyeler birliği bölgemin ekonomik kalkınma konusunda da fikir belirtmelerini istiyorum."