Madenciler Günü'nü İş Cinayetine Dönüşen Ölümlerle Kutluyoruz"

Madenciler Günü'nü İş Cinayetine Dönüşen Ölümlerle Kutluyoruz"

Madenciler Günü'nü İş Cinayetine Dönüşen Ölümlerle Kutluyoruz'
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Yerel

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Odası Kayseri İl Temsilcisi Bülent Üzeltürk, Türkiye’de madenciler gününün büyük üzüntülerle geçirildiğini dile getirerek, “Tüm dünyada 'Madenciler Günü' olarak kutlanan bu anlamlı gün, ülkemizde 'madenciler güzel öldüler” resmi ifadesinde kendini bulan madencilik ve iş güvenliği politikaları sonucu iş cinayetine dönüşen ve ardı ardına gelen ölümlerle kutlanacak bir gün olmaktan çıkarıldı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Odası Kayseri İl Temsilcisi Bülent Üzeltürk, Türkiye’de madenciler gününün büyük üzüntülerle geçirildiğini dile getirerek, “Tüm dünyada 'Madenciler Günü' olarak kutlanan bu anlamlı gün, ülkemizde 'madenciler güzel öldüler” resmi ifadesinde kendini bulan madencilik ve iş güvenliği politikaları sonucu iş cinayetine dönüşen ve ardı ardına gelen ölümlerle kutlanacak bir gün olmaktan çıkarıldı." dedi.

Bülent Üzeltürk, 301 kişinin öldüğü Soma maden faciasını değerlendiren dönemin Başbakanı'nın,"Bunlar sürekli olan şeyler, bu işin fıtratında bu var" diyerek daha sonra da ölümlerin olacağına işaret ettiğini hatırlattı. Üzeltürk, kısa bir süre sonra da Ermenek'te 18 madencinin öldüğü; duyarsızlık, umarsızlık, çözümsüzlüğün hüküm sürdüğü bir ülkede ‘Madenciler Günü’nü kutlamanın mümkün olmayacağını ifade etti.

“Şırnak'ta, Amasra’da, Zonguldak'ta kaçak kömür ocaklarında gizlenen ölümlerin “değerlendirilmeye bile” alınmadı” diyen Üzeltürk, şu açıklamayı yaptı: "Buradaki ölümler istatistiklerde bile kendine yer bulamadığı bir ülkede “Madenciler Günü” kutlanabilir mi? "Ölmek madencinin kaderi” diyenlerin, “Madenciler güzel öldüler” diyenlerin hala koltuklarına sımsıkı sarıldığı bir ülkede “Madenciler Günü” kutlanabilir mi? İşe “selametle” diye uğurlanan, en önemli iş güvenliği önleminin “Allah Korusun” tabelası olan, iş çıkışında, “geçmiş olsun” diye karşılanan bir ülkede “Dünya Madenciler Günü” kutlaması yapılabilir mi? Afşin-Elbistan'da 2011 Şubatından bu yana toprağın altında bırakılan 9 madencinin, olduğu bir ülkede “Dünya Madenciler Günü” kutlanabilir mi? Maden kazaları sonucu yaşanan ölümlerde, dünyada ilk sıralarda yer alan; Zonguldak, Yeniçeltek, Kozlu, Sorgun, Armutçuk, Karadon, Soma, Şırnak ve Ermenek isimlerinin madenci ölümleriyle hatırlandığı bir ülkede “Madenciler Günü” kutlanabilir mi? Kredi borçları ile madenlere sürülen, bir telefon mesajı ile işten atılan, dayı başı, özelleştirme ve taşeronlaştırma ile kölelik koşullarında çalıştırılan madencilerin ülkesinde “Dünya Madenciler Günü” kutlanabilir mi?"

‘Dünya Madenciler Günü’nü ölümlerle anmayarak, kutlanacak bir güne dönüştürüleceğine inandıklarını belirten Üzeltürk, "Maden kazalarında yaşamını yitiren maden emekçilerini saygıyla anıyor, yaşanası güzel bir ülkede ölümlerden uzak bir iş hayatı dileğiyle tüm maden emekçilerinin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutluyoruz." dedi.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title