Maden Ocağındaki Yangın 3 Günde Söndürüldü

Maden Ocağındaki Yangın 3 Günde Söndürüldü

Türkiye Taşkömürü Kurumu (Ttk) Karadon Müessese Müdürlüğü Gelik İşletmesi'ne Bağlı Ocağın (-) 260 Kodunda, Fırtınadaki Elektrik Kesintilerinin Yol Açtığı Yangın 3 Gün Sonra Kontrol Altına Alınarak Tamamen Söndürüldü. Ttk Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, Ocakta Bu Akşam İtibari ile Kömür Üretimine Yeniden Başlandığını Kaydetti.

Maden Ocağındaki Yangın 3 Günde Söndürüldü

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü Gelik İşletmesi'ne bağlı ocağın (-) 260 kodunda, fırtınadaki elektrik kesintilerinin yol açtığı yangın 3 gün sonra kontrol altına alınarak tamamen söndürüldü. TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, ocakta bu akşam itibari ile kömür üretimine yeniden başlandığını kaydetti.

Fırtınada elektrik kesintileri nedeniyle 11 Kasım pazartesi akşamı başlayan yangın, müdahale eden ekipler tarafından söndürülmüş fakat gaz yangını kontrol altına alınamamıştı. Gaz yangınının da akşam saat 19.00 sıralrında tamamen söndürüldüğünü kaydeden TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, yeniden kömür üretimine başlanıldığını söyledi. Dağdelen, "Yangının başladığı ilk akşam alevli yangın söndürüldü. Ama ortaya çıkan yüksek oranda karbon monoksit gazı nedeniyle içten içe süren gaz yanması vardı. Önüne

geçemiyorduk. Yangının üretim bölgelerine ulaşma ve grizu tehlikesi nedeniyle tüm emniyet tedbirlerimizi aldık. Tahlisiye istasyonları ve barajlar kurduk. Bugün yaptığımız son iki barajdan sonra tamamen yangın kontrol altına alındı. Akşam saatlerinde yangın tamamen etkisiz hale getirilerek söndürüldü. Yeniden üretime başladık" dedi.

(SD-OK-Y)