Made İn Turkey

13.10.2010 15:38 | Son Güncelleme: 13.10.2010 15:59
Made İn Turkey

Türkiye'de Geliştirilen İlk İnsansı Robot Türkalp Basına Tanıtıldı.

İSTANBUL - Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Erbatur liderliğindeki ekip tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk insansı robotu 'SURALP' tanıtıldı.

Doç. Dr. Erbatur, üniversitenin Tuzla Yerleşkesi'ndeki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bu tür robotların insana, insanın bulunduğu ortamda yardımcı olması için tasarlandığını söyledi.

Doç. Dr. Kemalettin Erbatur, Sabancı Üniversitesi Robot Araştırmaları Laboratuvar Platformu'nun kısaltmasından adını alan 'SURALP'in hazırlık çalışmalarına 2002 yılında başlandığını ve bu çalışmaların yaklaşık 5 yıl sürdüğünü ifade etti.

'SURALP'in başındaki kameralarla çevreyi algılayabildiğini ve elleri vasıtasıyla da nesneleri tutabildiğini belirten Doç. Dr. Erbatur, 'SURALP' için 1 milyon dolar tutarında kaynağın harcandığını bildirdi.

'SURALP, Türkiye'nin ilk insansı robotu olma özelliğini taşıyor' diyen Erbatur, 164 santimetre uzunluğundaki robotun, 114 kilogram ağırlığında olduğunu söyledi.

Türkiye'nin insansı robot çalışmalarında en hızlı ilerleyen ülkelerden olduğuna da dikkati çeken Doç. Dr Erbatur, SURALP'in değişen yüzeyler üzerinde yürüyebildiğini ve dengesi bozulduğunda da elleri ile duvardan destek alabildiği bilgisini verdi.

Doç. Dr. Erbatur, 'SURALP'in insanla orantılı olarak tasarlanıp imal edildiğini vurgulayarak, robotun bacaklarında ve kollarında 6'şar eklem bulunduğunu söyledi.

'SURALP'in fonksiyonlarının geliştirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydeden Doç. Dr. Erbatur, robotun deneysel çalışmaları sırasında TÜBİTAK tarafından mali olarak desteklendiğini sözlerine ekledi.

'SURALP' BOŞ KUTUYU ÇÖP KUTUSUNA ATTI

Tanıtımda, Türkiye'nin ilk insansı robotu 'SURALP', masanın üzerinden aldığı meşrubat kutusunu ekipte yer alan bir kişiye verdi. Ardından boş kutuyu alarak, yanındaki çöp kutusuna attı.

İleri ve geri yürüyüş yapan 'SURALP', ayrıca mini bir dans gösterisi sundu.

Doç. Dr. Kemalettin Erbatur'un 'Danstan keyif aldın mı?', 've Yoruldun mu?' sorularına da 'SURALP', başını sallayarak yanıt verdi.

Doç. Dr. Erbatur, bir soru üzerine, 'SURALP'in konuşma fonksiyonlarının henüz geliştirilmediğini söyledi.

Made İn Turkey
Made İn Turkey
Made İn Turkey
Made İn Turkey

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title