Madde Bağımlılığı Şiddete Yöneltiyor

Madde Bağımlılığı Şiddete Yöneltiyor

Lise ve Üniversite Öğrencileri Arasında Yapılan Bir Araştırmaya Göre, Sigara Kullananların Yüzde 68'inin Şiddete Uğradığı, Yüzde 52'sinin de Başkasına Şiddet Uyguladığının Tespit Edildiği Bildirildi.

Madde Bağımlılığı Şiddete Yöneltiyor

Lise ve üniversite öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre, sigara kullananların yüzde 68'inin şiddete uğradığı, yüzde 52'sinin de başkasına şiddet uyguladığının tespit edildiği bildirildi.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Tacettin İnandı, özenti ve kendini ispatlama düşüncesiyle madde bağımlılığı kullanımının 11 yaşın altına kadar düştüğünü söyledi.

Bin 629 lise ve 396 üniversite öğrencisi arasında anket çalışması yaptıklarını vurgulayan İnandı, şöyle devam etti:

''Araştırmaya göre, lise öğrencilerinin yüzde 38'i sigara, yüzde 30,5'i alkol kullanıyor. Üniversite öğrencilerinin de yüzde 73,2'si sigara, 56,6'sının da alkol kullandığı tespit edildi. Sigara kullanan gençlerin yüzde 68'i şiddete uğruyor ve yüzde 52'si de bir başkasına şiddet uyguluyor. Ayrıca alkol kullananların da yüzde 59'u şiddete uğruyor ve yüzde 46'sı şiddet uyguluyor. Maddeye ulaşamayan gençler agresif davranıyor ve bu da aileleri ve arkadaşları ile ilişkilerinin gerginleşmesine neden oluyor, toplumumuzda şiddet olayları daha da artıyor.''

Üzüntü, sıkıntı, işsizlik, başarısızlık gibi nedenlerin madde kullanımını artırdığına dikkat çeken İnandı, ailelerin özellikle ergenlik döneminde çocukları ile ilişkilerine çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin, kişi başına sigara tüketimi bakımından Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını ifade eden İnandı, sigara ile ilgili hastalıklardan Türkiye'de yılda 100 bin, dünyada ise 3 milyon insanın hayatını kaybettiğini kaydetti.

-''Açık sigara satışı yasaklanmalı''-

Avrupa'da madde kullanımı ile ilgili çok ciddi önlemler alındığına işaret eden İnandı, ''Türkiye'de gençlerin sigara, alkol, uyuşturucu maddeye ulaşma olasılığı çok yüksek. Örneğin okul önlerinde paket yerine tek sigara satışı yapılarak çocuklarımız bunu kullanmaya teşvik ediliyor. Bu uygulama kesinlikle yasaklanmalı. Ayrıca marketlerde yasak olmasına rağmen yaşları sorulmadan sigara satışı yapılıyor. Bunlarla ilgili ağır cezai yaptırımlar getirilmeli ve sigara fiyatları arttırılmalı ki gençlerimizin bunlara ulaşma şansı kalmasın'' diye konuştu.

Kaynak: AA