Macaristan - Mısır İş Forumu
Haberler » Güncel » Macaristan - Mısır İş Forumu - Haber

Macaristan - Mısır İş Forumu

Budapeşte'de Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile Mısır'da darbeyle yönetime gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin katılımıyla Macaristan - Mısır İş Forumu düzenlendi.

Macaristan - Mısır İş Forumu

Budapeşte'de Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile Mısır'da darbeyle yönetime gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin katılımıyla Macaristan - Mısır İş Forumu düzenlendi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, iş formunda yaptığı konuşmada, Mısır'ın istikrara kavuşmadığı sürece ne bölgesinde, ne de Avrupa'da istikrarın sağlanamayacağını iddia ederek, "Sadece kendi yollarını çizebilecek kadar cesur olabilen ülkelerin geleceği vardır. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi bu sorumluluğu yüklenerek Mısır'ı istikrara kavuşturdu. Bu yüzden Macaristan, Mısır'ın şu anki hükümetinin ve Sisi'nin başarılı olmasını temenni ediyor " dedi.

Başbakan ayrıca Batı tarafından bölgeye yapılan müdahalelerin her zaman olumlu sonuç vermediğini belirterek, "Demokrasi isimli bir sistem keşfettik. Şu ana kadar bu sistemden memnunuz. Ama bu sistemin başka bölgelerde kullanılmasının olumlu sonuç vermesini garanti edemeyiz. Biz demokrasi öğretmenleri değiliz, insan hakları dersi vermeye çalışmamalıyız" ifadelerini kullandı.

Sisi ise, Mısır'ın büyüme trendine girdiğini iddia ederek, "İstikrarsız dört yıl sonrası Mısır büyüme trendine girdi. Mısırlılara istikrarın önemini anlatmaya çalıştık. Mısırlılar şimdi daha toleranslı. Mısır ayakta kaldığı müddetçe Ortadoğu ve Akdeniz bölgesinde istikrar olacak" diye konuştu.

Sisi ayrıca Macarların kültürel olarak ta Mısır'a yakın olduğunu ifade ederek, Macar yatırımcıları ülkesine davet etti. Sisi, Macar yatırımcıları, Mısır'da önemli fırsatların beklediğini de sözlerine ekledi.

İş formunda konuşan Macar Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ise iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin geliştiğine değinerek, "Geçen yıl kasım ayında Macaristan, Mısır'da Macar Ulusal Ticaret Odası açtı. Geçen yıl Macaristan'dan Mısır'a ihracat %67,6 bu yılın ilk üç ayında ise %88,3 arttı. Macar Exim Bankası iki ülke firmalarına 20 milyon dolarlık kredi fırsatı sağlıyor" dedi.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler