Macaristan'daki Gösterilerde Yaklaşık 50 Kişi Yaralandı

Macaristan'daki Gösterilerde Yaklaşık 50 Kişi Yaralandı

Sovyetlere Karşı Ayaklanmanın 50. Yıldönümünü Kutlayan Macaristan'da, Başbakan Ferenc Gyurcsany'ın İstifasını İsteyen Göstericilerin Düzenlediği Eylemlerde Yaklaşık 50 Kişi Yaralandı.

Macaristan'daki Gösterilerde Yaklaşık 50 Kişi Yaralandı

Sovyetlere karşı ayaklanmanın 50. yıldönümünü kutlayan Macaristan'da, Başbakan Ferenc Gyurcsany'ın istifasını isteyen göstericilerin düzenlediği eylemlerde yaklaşık 50 kişi yaralandı.

Başkent Budapeşte'nin Astoria semtinde binlerce sağ görüşlü Macar, halkı kandırmakla suçlanan Başbakan Ferenc Gyurcsany'ın istifası talebiyle toplandı.

Polis, gösterilerin düzenlendiği bölgelerde barikat kurarak kalabalığın artmasını engellerken, bu bölgeler araç trafiğine tamamen kapatıldı.

Göstericilerin, polisin dağılmaları için yaptığı ikazı kabul etmemeleri üzerine olaylar tırmandı ve güvenlik kuvvetleri, eylemcilere gözyaşartıcı bomba ve plastik mermi kullanarak müdahale etti.

Vücutlarına ve başlarına plastik mermi ve gözyaşartıcı bomba isabet eden onlarca gösterici yaralanarak hastanelere kaldırıldı. Olaylarda bir Macar milletvekili de yaralandı.