"Macaristan'da Osmanlı Mirası" paneli

'Macaristan'da Osmanlı Mirası' paneli
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE), "Macaristan'da Osmanlı Mirası: Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki Türbesi ve Kasabası Üzerindeki Araştırmalar" paneli düzenledi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE), "Macaristan'da Osmanlı Mirası: Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki Türbesi ve Kasabası Üzerindeki Araştırmalar" paneli düzenledi.

Panele, Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ile Türk ve Macar araştırmacı ve akademisyenler katıldı.

Programın açılışında konuşan Matis, Macaristan ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklık seviyesindeki ilişkilere işaret ederek ülkeler arasındaki iyi siyasi ilişkilerin yanı sıra halklar arasındaki yakınlığa dikkati çekti.

Türkiye ile Macaristan'ın ortak tarihini araştırmanın önemini vurgulayan Matis, bu tür panel ve konferansların ilişkilerin daha da geliştirilmesine katkı sağladığını söyledi.

Matis, Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesinin yerinin tespit edilmesine ilişkin, "Tarihin bu denli önemli bir parçasını bulmak, hem Türkiye hem Macaristan için çok büyük bir kazanç." ifadesini kullandı.

TİKA Başkan Yardımcısı Çetin de söz konusu kazı projesine ilişkin bilgiler paylaşarak Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki türbesinin TİKA tarafından yürütülen üçüncü arkeolojik araştırma olduğunu kaydetti.

Çetin, Macaristan'da şimdiye kadar 81 proje gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title