Lyon Festiculture Türkiye Festivaline Yoğun İlgi

Lyon Festiculture Türkiye Festivaline Yoğun İlgi

Geleneksel bir hale dönüşen Lyon Festiculture festivalinin dördüncüsü Lyon Parc Des Expo fuar merkezinde yapıldı Lyon Türk kültür derneğinin düzenlediği festivale katılım yüksek seviyede oldu.

Lyon Festiculture Türkiye Festivaline Yoğun İlgi

Geleneksel bir hale dönüşen Lyon Festiculture festivalinin dördüncüsü Lyon Parc Des Expo fuar merkezinde yapıldı

Lyon Türk kültür derneğinin düzenlediği festivale katılım yüksek seviyede oldu.

4 gün boyunca 100 binden fazla ziyaretçinin geldiği festivale bu sene 300 den fazla şirket katıldı, Fransa'da kurulup faaliyet gösteren şirketlerin dışında, Avrupa'nın diğer ülkelerinde ve Türkiye'dende şirketlerin katılımı bu festivalin, sadece kültürel değil, aynı zamanda ticari ve sanayi boyutlarınında olduğunu kanıtladı.

Açılışını Türkiye Cumhuriyeti Lyon Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen ve Fransa'nın İsere bölgesi milletvekili Joelle Houiller'in yaptığı törene aynı zamanda Lyon'un Japonya, Fas, İtalya ve Letonya konsolosları, Bron Belediyesi başkan yardımcısı Jean Michel Longueval, Lyon Belediyesi uluslar arası ilişkiler sorumlusu Julien Rolland, Lyon belediye başkan yardımcısı Carinne Dognin Sauze, Rhone Alpes bölge meclisi başkan yardımcısı Jean Luc da Passano, Vienne belediye başkan yardımcısı Patrick Curtod, Vaulx En Veli'n belediye başkan yardımcısı Stephane Gomel, Lyon ceza mahkemeleri başkanı Paul Andre Breton katıldı.

Türk el sanatlarından, çömlek ve cam üfleme sanatlarının sergilendiği festivalde, pirinç taneleri üzerine yazı yazan Hatice Parlak standı hiç boş kalmadı. Bursa mehter takımının belli aralar ile çaldığı mehter marşları ve Semazen gösterisi her zaman olduğu gibi gene ilgi odağı oldu. Bir çok ustanın Türk mutfağının çeşitlerini sergilediği standlar, gelen ziyaretçilerin akınına uğradı.

Türkiye'nin sevilen din adamlarından Nihat Hatipoğlu'nun yaptığı konuşmayı dinlemek için salonu dolduran ziyaretçiler, hocadan imza alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Misafir ülke olarak dost ve kardeş Azerbaycan'ında katıldığı Festiculture festivali bir kere daha büyük bir başarı ile kapılarını bu senelik kapadı.