Lüksemburg Büyük Dükü Henri'nin Ankara Ziyareti

Lüksemburg Büyük Dükü Henri'nin Ankara Ziyareti

Lüksemburg Büyük Dükü Henri'nin Ankara Ziyareti
Anadolu Ajansı - Haberler | Ekonomi

Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve eşi Büyük Düşes Maria Teresa ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Lüksemburglu Jeolog Michel Lucius anısına düzenlenen programa katıldı

Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve eşi Büyük Düşes Maria Teresa ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Lüksemburglu Jeolog Michel Lucius anısına düzenlenen programa katıldı.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) kuruluş yıllarında Türkiye jeolojisinin aydınlatılmasında emeği geçen ve Anadolu'nun ilk paleocoğrafik haritalarını hazırlayan Lüksemburglu Jeolog Michel Lucius'un anısına düzenlenen program, MTA Tabiat Tarihi Müzesinde gerçekleşti.

Lucius'un hayatı ve çalışmalarına ilişkin sunumların yapıldığı program sonrasında, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, Dük Henri'ye Lucius'un Türkiye'ye ilişkin ilk çalışma raporunu takdim ederken, Dük Henri ise Lüksemburg'un kuzey bölgesine ait Lucius tarafından yapılmış bir harita hediye etti.

- Michel Lucius (1876-1961)

Dr. Michel Lucius 1924-1933 yılları arasında Türkiye İktisat Vekaleti himayesinde Şef Jeolog olarak çalıştı. Türkiye'nin petrol aramalarına verdiği önem ve öncelik nedeniyle bu alanda çalışmalar yapmak üzere davet edilen Lucius, Tekirdağ, Antalya ve Erzurum başta olmak üzere farklı yerlerde petrol araştırmalarına ilişkin ön etütler yaparak raporlar hazırladı. Anadolu'nun ilk paleocoğrafik haritalarını hazırlayan Lüksemburglu Jeolog, 1929-1938 yılları arasında toplam 48 rapor üretti. Lucius'un raporları MTA arşivlerinde saklanıyor. - Ankara

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title