Lüksemburg: AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Lüksemburg'da Toplandı

Lüksemburg: AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Lüksemburg'da Toplandı

Avrupa Birliği (AB) Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi; Filistin'deki Gelişmeler, Lübnan, AB'nin İran'ın Nükleer Programını Durdurmaya Yönelik Çabaları ve Kuzey Kore'nin Nükleer Test Yapması Konuları Hakkında Görüşmek Üzere Lüksemburg'da Toplandı.

Lüksemburg: AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Lüksemburg'da Toplandı

Avrupa Birliği (AB) Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi; Filistin'deki gelişmeler, Lübnan, AB'nin İran'ın nükleer programını durdurmaya yönelik çabaları ve Kuzey Kore'nin nükleer test yapması konuları hakkında görüşmek üzere Lüksemburg'da toplandı.

Filistin'deki gelişmeler, Lübnan, AB'nin İran'ın nükleer programını askıya almasına yönelik çabaları ve Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapması konularının ele alındığı toplantının ardından Avrupa Komisyonu'nun Kalkınma ve İnsani Yardımdan Sorumlu Üyesi Louis Michel ve Finlandiya Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Paula Lehtomaki açıklamalarda bulundu. Finlandiya Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Lehtomaki, "Pazar piyasaları ve üretime katkıları yeterli olmayan fakir ülkelere yardım yapamayız. Bu yardımdan yararlanmaları şimdilik mümkün değil. Önemli olan bu ülkelerde ticaret sorunu ve bu sorunun yarattığı yoksulluğu azaltma stratejisidir. Şunu da belirtmek istiyorum ki biz, kendi piyasamızla ve üretimimizle her zaman yardıma muhtaç ülkelere destek vermeye hazırız ve pazar piyasası olmayan bu ülkeleri desteklerimizle ticaret ve üretim alanında geliştireceğiz" dedi.

Avrupa Komisyonu'nun Kalkınma ve İnsani Yardımdan Sorumlu Üyesi Michel ise, "Eğer bu ülkeler piyasaları birleştirilebilirse, yani ortak bir pazar piyasası kurulabilirse dünya ticaret alanlarında yer alabileceklerdir. Biz bu problemler için henüz çözüm yolu bulamadık, fakat bunu başaracağız" diye konuştu.

Kaynak: İHA