Lüksemburg: AB Dışişleri Bakanları Lüksemburg'da Biraraya Geldi

Lüksemburg: AB Dışişleri Bakanları Lüksemburg'da Biraraya Geldi

AB Dışişleri Bakanları Akşam Saatlerinde Biraraya Gelerek İran'ın Nükleer Programı, Darfur ve Ortadoğu Problemleri ile Kosova'nın Durumu Konularını Ele Aldı.

Lüksemburg: AB Dışişleri Bakanları Lüksemburg'da Biraraya Geldi

AB Dışişleri Bakanları akşam saatlerinde biraraya gelerek İran'ın nükleer programı, Darfur ve Ortadoğu problemleri ile Kosova'nın durumu konularını ele aldı.

Toplantının ardından bir açıklama yapan Finlandiya Dışişleri Bakanı ve AB Dönem Başkanı Erkki Tuomioja, Sırbistan'la ilgili olarak, "Zaman içinde herhangi bir değişiklik olmadı, çünkü biz onları sürekli kontrol edemiyoruz. Bildiğiniz gibi dün BM Savaş Suçları Başsavcısı Carla del Ponte ile görüştüm ve bize ayak uydurabilmeleri için lüzumlu çalışmaların gereklerini görüştük. Ayrıca Sırbistan'ın müzakerelerde AB perspektiflerinde bir ülke olabilmesi için gerekli olan durumlarını görüştük" dedi. Tuomioja, Kosova'nın nihai statüsü hakkında, "Eğer Kosova'nın nihai statüsü tekrar ertelenmek zorunda kalırsa, görüşmeler için yeniden planlamalar yapılmalı. Çünkü Aralık ayında Sırbistan'da seçimler olacak" diye konuştu.

AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana ise, "İran'ın nükleer programı ve uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin durdurulması için İran'a yaptırımlar uygulanmasını destekliyoruz, ama İran'la görüşmek için kapılarımız her zaman açıktır. Eğer İran yönetimi uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurursa teknolojik, ticari ve siyasi yardımlarımız için paket önerisinde bulunabiliriz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA