Luc Besson'dan İha'ya Özel Açıklamalar

Luc Besson'dan İha'ya Özel Açıklamalar

Iha052ebb8-gen/19-ara-0b8c-c916- Luc Besson'dan İha'ya Özel Açıklamalar- Besson, Yeni Filmi 'Arthur ile Minimoylar'ın Türkiye Galası Öncesi Filmini Anlattı- Fransız Yönetmen Besson, Arthur ile Minimoylar'ın Son Filmi Olabileceği Sinyalini VerdiBihter Canİstanbul - Ünlü Fransız Yönetmen Luc Besson, Son Filmi 'Arthur ile Minimoylar'ın Galası Öncesi Çırağan Sarayı'nda Yaptığı Basın Top...

Luc Besson'dan İha'ya Özel Açıklamalar

IHA052EBB8-GEN/19-ARA-0B8C-C916

- LUC BESSON'DAN İHA'YA ÖZEL AÇIKLAMALAR

- BESSON, YENİ FİLMİ 'ARTHUR İLE MİNİMOYLAR'IN TÜRKİYE GALASI ÖNCESİ FİLMİNİ ANLATTI

- FRANSIZ YÖNETMEN BESSON, ARTHUR İLE MİNİMOYLAR'IN SON FİLMİ OLABİLECEĞİ SİNYALİNİ VERDİ

BİHTER CAN

İSTANBUL - Ünlü Fransız yönetmen Luc Besson, son filmi 'Arthur ile Minimoylar'ın galası öncesi Çırağan Sarayı'nda yaptığı basın toplantısının ardından İHA'ya özel açıklamalarda bulundu. Besson, bu filmin son filmi olabileceği sinyalini verdi.

Besson, son filmiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Birinci yıl prodüksiyon çizelgesini hazırladık. Filmin toplam 4 bin sahbeden oluşacağına karar verdik. Daha sonra karakterleri oluşturduk. Selenia, Arthur, Max ve Maltazard bunlar karakterler. Toplam 4 bin sahne çekildi. Üçüncü yılda modelleri oluşturduk. Minimoyların şehrini çizdik kafamızda. Bu şehirde toplam 300 ev vardı. Çok büyük bir setti bu ve sadece bu seti hazırlamak 1 yılımızı aldı. İlk 3 yıl aktörlerle senaroyu, müziği ve çevreyi birleştimekle geçti. Yaklaşık 300 kişilik bir ekip, filmin dijital yapım aşaması ile uğraştı ve böylece 5. yıl bitmiş oldu. Film 5 yılımızı aldı" dedi.

'Onuncu filminizden sonra emekli olacak mısınız?' sorusu üzerine Besson, "Tam anlamı ile bu şekilde değil, ilk amacım 10 film çekmekti. Çok mutluyum ki bunu gerçekleştirdim. 10 film yaptım, tüm seyircilerime çok teşekkür ediyorum. Çünkü bana bu imkanı sağlayan onlardı. İlk filmimi yaptıktan sonra ikinci filmi yapıp yapmayacağımdan korkmuştum. Sonra da 3. film için korkularım başladı. Kendime hep 'eğer 10 yaparsam bu harika olacak' derdim ve 30 yılda 10 film yaptım. Belki biraz dinlenmeye ihtiyacım var. Fakat yarın kendimde yeni bir film yapmak için gerekli enerji ve gücü bulursam yine bir film yapabilirim. Fakat eğer kayda değer bir proje olmayacaksa, bu benim son filmim diyebilirim. Şu anda bir planım yok. Artuhur'un çok hayranı var, belki bunun devamı gelir" diye konuştu.

Amerikan sinemasını da değerlendiren Fransız yönetmen Besson, "Amerikan sineması çok güçlü, güzel filmleri var. Ülkeler sinemalarına sahip çıkmalı. Sinema ülkeyi temsil eder. Bu bakımdan insanlar sinemaya gereken maddi ve manevi değeri vermeli. Örneğin dünyada görebildiğimiz çok fazla Türk filmi yok. Amerikan sineması iyi fakat takip ettikleri yol emperyalist. Heryerdeler ve herşeyi silip süpürüyorlar. Bu açıdan çok dikkatli olmamız lazım. Film, bir fast food yada ayakkabı değil. Film, bizim kimliğimiz ve kültürümüz. Bu açıdan sinemayı korumalı ve dikkatli olmalıyız" ifadelerini kullandı.