Lübnan Dışişleri Bakanı Mitri'nin Lüksemburg Temasları

Lübnan Dışişleri Bakanı Mitri'nin Lüksemburg Temasları

Lübnan'daki Siyasi Krize Çözüm Bulmak Amacıyla Lüksemburg'da Üst Düzey Temaslarda Bulunan Lübnan Dışişleri Bakanı Tarek Mitri, Bugün Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana ile Biraraya Geldi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Mitri'nin Lüksemburg Temasları

Lübnan'daki siyasi krize çözüm bulmak amacıyla Lüksemburg'da üst düzey temaslarda bulunan Lübnan Dışişleri Bakanı Tarek Mitri, bugün Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana ile biraraya geldi.

Lübnan'da muhalefet ve iktidar arasında aylardır devam eden ve eski başbakan Refik Hariri suikastındaki sanıkların yargılanması için uluslararası mahkeme kurulup kurulmaması konusunda düğümlenen siyasi krizin aşılması amacıyla Lüksemburg'da üst düzey temaslarda bulunan Lübnan Dışişleri Bakanı Mitri, bugün AB Dış Politika Şefi Solana görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Solana, "Kurulacak mahkemede cevapsız birçok sorunun cevabının bulunacağını düşünüyorum. Aynı

zamanda uluslararası mahkeme, Hariri suikastı sanıklarına hak ettikleri cezayı verebilir" dedi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Mitri ise "Her zaman Suriye'nin problemin bir parçası olduğu söylenir. Ancak şu anda Suriye gerçekten çözümün bir parçası oldu. Avrupalı dostlarımız, kesin bir ifade ile Suriye'nin bölgedeki barış ve istikrar için katkıda bulunması gerektiğini belirtiyor" şeklinde konuştu.

(İHA-EA-OYK-MEF-D)